Süper Lig’de Para Kimin Olacak

Süper Lig’de Para Kimin Olacak

15 Mayıs 2021 Kapalı Yazar: SporTakvimiGuncel

This content has been archived. It may no longer be relevant

Spor Toto Süper Lig’in son haftası içindeyken şampiyon olacak takımın belirlenmesine saatler kaldı. 15 Mayıs Cumartesi günkü karşılaşmalar sonucunda belirlenecek şampiyon takım ise Şampiyonluk Kupası’nı kaldırırken yarım milyar liranın da sahibi olacak. Beşiktaş ve Galatasay’ın kazanması halinde her iki takımda eşit miktarda 63 milyonluk performans primi alacak. Süper Lig boyunca kazanılan maçlar, yayın gelirleri ve Şampiyonlar Ligi’ne direkt katılım parası gibi kalemler de eklenince toplam kazanç 600 milyon lirayı bulacak.

1987-1988 sezonundan bu yana 3 puanlı sistem uygulanıyor ve bununla birlikte şampiyon 12. kez son hafta belli olacak. Çetin mücadelelerden galibiyetle ayrılarak ipi göğüsleyen takım Süper Lig’in şampiyonu olacak.  Gözler bu noktada 3 büyükler de; Galatasaray, Beşiktaş ve Fenerbahçe’de…

Devler Lig’inin Kazancı Daha Büyük

Spor Toto Süper Lig’in son haftasındayız ve şampiyonluğun hangi takıma gideceğini öğrenmeye az kaldı. Şampiyonluğu alacak takım, Manchester City Şampiyonlar Ligi’ni kazanması ya da Chelsea kupasını alıp Premier Ligi’nde ilk 4 sıra içerisinde yer alması halinde gelecek sezon Devler Ligi’nde ülkemizi temsil edecek.

Ayak bastı parası olarak 40 milyon Euro alacak olan takım, 410 milyon 500 bin liralık büyük bir kazanç elde edecek. Bununla birlikte Devler Ligi’nde her kazanılan maç için 2.7 milyon Euro kazanç elde edilecek iken her yaşanılan beraberlik için 900 bin Euro kazanılacak.

Şampiyonluk Ödülünde 8 Milyonluk Fark

Spor Toto Süper Lig’i zirvede bitirecek olan takım, diğer gelirleri saymaksızın 40 milyon lira alacak. 2.’lik ödülü 32 milyon olacak iken 3.’lük ödülü 24 milyon lira olacak. 6.’lığa kadar 8 milyon liralık farklarla kazanç sağlanacak.

Spor Toto Süper Lig’de yer alan her takım ise 36 milyon lirayı evine götürürken galibiyet başına 2.2 milyon lira ve beraberlik başına ise 1.2 milyon lira daha alıyor.

Süper Lig boyunca kazanılan her maçla birlikte takımlar 3.2 milyonluk bir yayın geliri de alıyorlar. Böylelikle Galatasaray elde ettiği 22 zaferle yayından 70.4 milyon lira alacak. Bununla birlikte Fenerbahçe 19 zaferiyle 60.8 milyon lira alacak iken Beşiktaş 15 zaferle 48 milyon lirayı evine götürecek.