Süper Lig’deki Gol Kralları Kimler Oldu

Spor Toto Süper Lig’in 2021 – 2022 başka bir ifade ile 64. sezonu başlamak üzere. Bu yeni sezonda hangi takımında şampiyon olacağının yanı sıra en çok merak edilen konulardan biri hiç şüphesiz hangi futbolcunun gol kralı ünvanını elde edeceği olacak. Süper Lig’in geride kalan 63 sezonunda 32’i Türk, 13’ü yabancı futbolcu yani toplamda 45 futbolcu gol kralı olmayı başardılar.

Bu bağlamda Süper Lig tarihinde Galatasaray’ın efsanelerinden Metin Oktay, 6 kez ile en çok gol kralı olmayı başaran futbolcu oldu. Öte yandan yine Galatasaray forması ile efsane futbolculardan Tanju Çolak, bir sezon içerisinde 39 atarak bu alandaki rekorun tek sahibi konumunda.

Süper Lig’in Yabancı Gol Kralları

Süper Lig’in geride kalan 63 sezonunda gol kralı olan yabancı futbolcular ise şöyle oldu: Fenerbahçe’nin efsane futbolcusu Alex de Souza hem 2006 – 2007 hem de 2010 – 2011 sezonunda gol kralı olarak yabancı futbolcular arasında 2 kez gol kralı olmayı başaran tek futbolcu konumunda. Galatasaray’da ise geçmişten günümüze Boşnak futbolcu Tarık Hodzic 16 gol ile, Çek forvet Milan Baros 20 gol ile ve Fransız futbolcusu Bafetimbi Gomis 29 gol ile gol kralı oldular. Beşiktaş’ta ise Alman forvet Mario Gomez 26 gol ile gol kralı olmayı başardı.

Kimler Esti Gürledi

Öte yandan Trabzonspor’da ise efsane Gürcü forvet Şota Arveladze 25 gol ile, Norveçli futbolcu Alexander Sörloth ise 24 gol ile Karadeniz ekibinin gol kralları oldular. Diğer yabancı futbolcular ise Sivasspor’da Faslı futbolcu Aatıf Chahechouhe 17 gol ile, Alanyaspor’da Brezilyalı forveti Vagner Love 23 gol ile, Kayserispor’da Portekizli futbolcu Ariza Makukula 21 gol ile ve Bursaspor’da Brezilyalı oyuncusu Fernandao 22 gol ile gol kralı oldular. Bu futbolcuların yanı sıra şu anda Galatasaray’da oynamaya devam eden Mbaye Diagne, 30 gol ile en fazla gol atan gol kralı konumunda yer alıyor. Mbaye Diagne, bu 30 golün 20’sini 2018 – 2019 sezonun ilk yarısında Kasımpaşa’da atarken diğer 10 golü ise aynı sezonun ikinci yarısında Galatasaray forması ile attı.