Süper Lig’in Büyük Takımlarının Borç Yükü

Süper Lig’in Büyük Takımlarının Borç Yükü

30 Ocak 2021 Kapalı Yazar: SporTakvimiGuncel

This content has been archived. It may no longer be relevant

Türk futbolunun ve önde gelen takımlarının en büyük sorunlarında biri takımların sahip oldukları borçlar. Yıllardır birçok takım adeta borç içinde yüzmeye ve bu durumdan kötü bir şekilde etkilenmeye devam ediyor.

Son yıllarda da Türk futbolunun önde gelen akımları olan Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor gibi kulüplerin borçları ne yazık ki artmaya devam etti.

Özellikle Kasım 2020 itibariyle Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş’ın; Ağustos 2020 itibariyle de Trabzonspor’un toplamda sahip oldukları borçlar 14 milyar liraya ulaştı.

Bundan 9 yıl önce, 2012 yılında Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor’un toplam borcu yaklaşık 3 milyar lira civarındaydı.

Fakat ligin yayın gelirlerinin artmasıyla kulüpler daha fazla para kazanmaya başladı ama bu artıştan daha fazla harcama yapan bu kulüplerin toplam borcu 2019 yılında toplamda 10 milyar sınırına ulaştı.

UEFA’nın zorunlu kıldığı fair play kuralları ve çeşitli sponsorluklara rağmen bu büyük kulüplerin borçları bir türlü azalmadı ve aksine 2020 yılında toplamda 14 milyar liraya ulaştı.

Kulüpleri Borçları

Türk futbolunda dört büyük kulübün borçları artmaya ve bir sorun haline gelmeye devam ediyor. Borç miktarlarına bakıldığı zaman en fazla borç 5,2 milyar TL ile Fenerbahçe’ye ait.

Fenerbahçe’yi 3.9 milyar TL ile Beşiktaş takip ediyor. En fazla borcu olan kulüpler listesinde üçüncü sırayı ise 3.6 milyar TL ile Galatasaray bulunuyor. Dört büyüklerden geriye kalan Trabzonspor’un ise 1,2 milyar TL borcu bulunuyor.

Durum Oldukça Vahim

Türk futbolundaki köklü kulüplerin sahip oldukları borçlar oldukça vahim bir durumda. Bu durumu birkaç örnek ile daha iyi anlamak mümkün. Bilindiği üzere Şampiyonlar Ligi’nde şampiyon olan takıma 120 milyon avro para ödülü veriliyor.

Yani bu dört kulübün borcunun kapanması 13 kez Şampiyon Ligi şampiyonluğunun para ödülüne denk geliyor.

Başka bir örnek vermek gerekirse, son yıllarda Anadolu kulüplerinin stadları yenileniyor ve bu ortalama bir stad yenileme maliyeti ise 200 milyon lirayı bulunuyor. Yani bu dört kulübün sahip olduğu borç ile Anadolu kulüpleri için 70 stadyum yapmak mümkün.