Süper Lig’in Teknik Direktörleri

Spor Toto Süper Lig’de yerli ve yabancı futbolcuların varlığı kadar teknik direktörlerinde varlığı Türk futbolu adına büyük bir önem arz ediyor. Türk futbolunda önemli başarılara imza atan teknik direktörler denilince akla ilk gelen isimler şüphesiz Şenol Güneş, Fatih Terim, Ersun Yanal, Mustafa Denizli, Aykut Kocaman, Abdullah Avcı, Yılmaz Vural, Ünal Karaman, Rıza Çalımbay, Hamza Hamzaoğlu ve Hikmet Karaman oluyor.

İsmi geçen bu teknik adamlar yıllardır Spor Toto Süper Lig’de birçok takımın başarıları için çalışmaktalar. Öte yandan ismi geçen bu teknik direktörlerin yaş ortalamaları, tecrübeleri kadar yüksek.

Özellikle Spor Toto Süper Lig’in 2020 – 2021 sezonuna bakıldığında, bu yıl takımlarını çalıştıran bazı teknik direktörlerin yaş ortalamalarının yukarıdakilere göre daha düşük olduğu belirlendi. Bu durum ise başka bir istatiğin ortaya çıkmasına sebep oldu. Başka bir deyişle, teknik direktörlerin yaş ortalamaları azaldıkça elde ettikleri başarılar bir o kadar fazla oldu.

Süper Lig’in Genç Teknik Adamları

Bu sezon Spor Toto Süper Lig’de takımlarını çalıştıran 45 yaş altı bazı genç teknik adamlar şöyle oldu: Aytemiz Alanyaspor’un teknik direktörü Çağdaş Atan, Atakaş Hatayspor’un teknik çalıştırıcısı Ömer Erdoğan.

Bunlara ek olarak bu sezon içerisinde İttifak Holding Konyaspor’u çalıştıran İlhan Palut, Fatih Karagümrük’ün teknik direktörlüğünü yapmış olan Farioli, BB Erzurumspor’da teknik adamlık yapmış olan Hüseyin Çimşir ve Gençlerbirliği’nde görev yapmış olan Mert Nobre. Tüm bu isimlerin en yenisi ise Erol Bulut ile yolların ayrılmasının ardından Fenerbahçe’nin yeni teknik sorumlusu olan Emre Belözoğlu oldu.

Yaş Azaldıkça Başarı Arttı

Spor Toto Süper Lig’de alınan maç sonuçlarına göre ortaya ilginç bir istatistik çıktı. Bu istatistiğe göre, br takımın çalıştıran teknik direktörün yaşı azaldıkça aldıkları puanlarda artış görüldü. Yani önceden tecrübeli ve bir o kadar da yaş ortalaması 45 üstü olan bir teknik direktörle çalışan bir takım, bunun yerine 45 yaş altı bir teknik adamla yola devam ettiğinde puan alma ihtimalinin daha yüksek olduğu belirlendi.

Bunun son örneği ise bu hafta oynanan maçlarda yaşandı. Genç teknik direktörlere sahip Atakaş Hatayspor rakibi Galatasaray’ı, Kasımpaşa Beşiktaş’ı ve Fenerbahçe ise Yukatel Denizlispor’u mağlup etmeyi başardı.