TANRI ELİNİ DÜNYADAN ÇEKTİ: MARADONA’YI KAYBETTİK

MEXICO CITY, MEXICO – JUNE 29: Diego Maradona of Argentina holds the World Cup trophy after defeating West Germany 3-2 during the 1986 FIFA World Cup Final match at the Azteca Stadium on June 29, 1986 in Mexico City, Mexico. (Photo by Archivo El Grafico/Getty Images)

Bir futbol efsanesi daha hayata gözlerini yumdu. Arjantinli ünlü futbolcu Diego Maradona bugün akşam saatlerinde alınan bilgiye göre kalp krizi sebebi ile hayatını kaybetti. Maradona geçtiğimiz hafta beynindeki bir damarda pıhtı oluşması sebebi ile hastaneye yatırılmış ve ameliyat olmuştu. Arjantin Milli Takımı ile dünya şampiyonu olan yıldız isim bu Çarşamba sabahı maalesef San Andreas’taki evinde kalp krizi geçirerek hayata gözlerini yumdu.

Diego Maradona 30 Ekim 1960 yılında dünyaya geldi. Futbol hayatına Boca Juniors ile başlayan Maradona 1981 yılına kadar bu takımda ter dökmeye devam etti. 81 yılında ise Barcelona’ya transferi ile dünya genelinde tanındı. 1981 yılında gerçekleşen bu transfer dönemin 12 Milyon dolar ile dönemin rekor transferleri arasında yer aldı. Barcelona formasıyla 2 sezon oynayan Maradona kendisinden istenilenleri tam olarak sahada gösteremediğinden eleştirilerin odağı olmuştu. Barcelona’nın başına Menotti’nin gelmesi ile de Maradona takımdan ayrılmış ve İtalya’nın Napoli takımıyla sözleşme imzalamıştı.

Napoli forması ile 2 şampiyonluğa imza atan Maradona 1986 dünya kupasındaki eliyle attığı gol yüzünden yıllarca konuşuldu. Bu maçta topa değen elini “tanrının eli” olarak niteleyen Maradona, 1991 yılında İtalya’da lig maçı sonrasında yapılan doping kontrolünde kokain kullanmakla suçlandı. Arjantin’e döndükten sonra da uyuşturucu bulundurma sebebiyle gözaltına alınan Maradona, 93 yılında İspanyol takım Sevilla ile adını yine yeşil yasalarda söz ettirmeye başladı.

1994 dünya kupasından yasak madde kullanma sebebi ile men edilen Maradona 15 ay yeşil sahalardan uzak kalma cezası aldı. Bu süre zarfında farklı takımlarda teknik direktörlük görevini üstlenen Maradona 1995 yılında cezasının bitmesi ile birlikte Boca Juniors’da tekrardan oynamaya başladı. 2 sezon burada ter döken dünya yıldızı 37 yaşında kokain alışkanlığından kurtulamadığı için futbolu bıraktı.

Her şeye rağmen 2000 yılında FIFA tarafından Pele ile birlikte yüzyılın futbolcusu seçilen Maradona, bu çarşamba sahası 60 yaşında kalp krizi geçirerek hayata gözlerini yumdu. Arjantin basını bu şok edici haberi “Tanrı elini dünyadan çekti.” başlığı ile verirken hem futbol camiasının ünlü isimleri hem de Maradona’nın hayranları sosyal medya üzerinden binlerce paylaşımda bulunmaya başladı.