Tarihi Ertelenme Olayı Maçın 6. Dakikasında Karantina Kararı Geldi

Futbol dünyası daha önce görülmemiş bir olaya şahit oldu. Covid-19’un etkisinin hissedildiği günlerde Brezilya ile Arjantin aynı sahada buluştu fakat karşılaşma toplam 6 dakika sürdü. Brezilyalı sağlık ekipleri 6. Dakikada sahaya girerek maçın devam etmesine izin vermedi. Karantina kurallarının aşılması sebep gösterilirken yaşanılan olay herkesi şoke etti.

2022 Dünya Kupası Güney Amerika Elemeleri için Brezilya ile Arjantin aynı sahada kozlarını paylaşacaktı. Brezilya’nın ev sahibi ekip olduğu nefes kesen karşılaşma, Sao Paulo şehrindeki Neo Quimica Stadyumu’nda yaşanacaktı. Maç başladı fakat maçın 6. Dakikasında Brezilya Sağlık Gözetim Ajansı (ANVISA) ekipleri sahaya inerek maçı durdurdu. Maçın durdurulmasına ise Arjantinli 4 oyuncunun yeni tip korona virüsüne karşı alınan önlemlere uymamaları sebep gösterildi.

Tarihi Ertelenme Olayı Maçın 6. Dakikasında Karantina Kararı Geldi

Arjantin Milli Takımı, Maçın Ertelendiğini Duyurdu

2022 Dünya Kupası Güney Amerika Elemeleri için Brezilya’ya gelen Arjantin temsilcileri beklemedikleri bir olayla karşılaştı. ANVISA görevlileri, sahaya girerek maçı durdurdu ve Arjantin temsilcilerinden, aynı zamanda İngiltere Premier Lig’de de oynayan, 4 oyuncunun; korona virüse karşı olan önlemlere karşı gerekli tedbirlere uymaması ekibin maçı durdurma sebebi oldu.

ANSIVA görevlileri, son 14 günde İngiltere’de bulunduğu bilinen 4 futbolcunun göç idaresi yeminli beyanına aksi yönde hareket ettiğini dile getirdi. Olay sonrası Arjantin temsilcileri sahayı terk ederken sosyal medyada yaptıkları açıklamada maçın ertelendiğini duyurdular.

Tarihi Ertelenme Olayı Maçın 6. Dakikasında Karantina Kararı Geldi

ANSIVA Maçtan Önce 4 Futbolcunun Arjantin’e Dönmesini İstemiş

Brezilya’da yeni tip korona virüse karşı alınan önlemler kapsamında son 14 günde İngiltere, Güney Afrika, Kuzey İrlanda ve Hindistan gibi ülkelerde bulunan kişilerin ülkeye girilmesine izin verilmiyor. Bundan dolayı Arjantin temsilcilerinden Emiliano Martinez, Gio Lo Celso, Cristian Romero ve Emiliano Buendia’nın Premier Lig’de mücadele ettiği bilindiği için ANSIVA görevlileri, son 14 günde İngiltere’de bulunmadıklarına dair bir beyanı esas alan bir belge imzalatmak istemiş.

Eğer İngiltere’de bulundularsa sınır dışı edilme durumu söz konusu olmuş. Oyunculara bu yolla maçtan önce Arjantin’e dönülmesi teklifi sunulmuş fakat oyuncular İngiltere’de bulunmadıklarını belirten belgeyi imzalamışlar. ANSIVA görevlilerinin futbol dünyasında ses getirecek olan olayı da bu noktada ortaya çıkmış.

Maçın ertelendiği bilinse de ne zaman gerçekleşeceği şu an için belirsizliğini koruyor.