Tenis Sporunun En’leri

Roger Federer, Rafael Nadal ve Novak Djokovic’in Grand Slam şampiyonlukları sayısında eşitlendiği tarihi günlerden geçiyoruz. Sadece bir Grand Slam şampiyonluğu için kariyerindeki birçok kupadan vazgeçebilecek birçok tenisçi varken bunu 20 kez başarabilmiş üç raketin aynı anda tenis oynadığı bir döneme tanıklık edebildiğimiz için çok şanslıyız.

Federer, Nadal ve Djokovic arasında hangisinin tarihin en iyisi olduğu tartışmalarının sonu gelecek gibi gözükmüyor. Bu soruya objektif bir şekilde cevap verebilmenin mümkün olup olmadığı ise başka bir tartışma konusu. Ancak şu bir gerçek ki Grand Slam’ler teniste başarının en gözle görülür ve belki de en önemli ölçütü olsa da tek başına bir kriter değil. Teniste bir şekilde kendini sporun en’leri arasında sokabilmiş birçok isim var.

En Çok Maç Kazananlar

Erkek tenisinde en çok Grand Slam alan isimler, kuşkusuz Roger Federer, Rafael Nadal ve Novak Djokovic. Kadınlarda ise bu unvan 24 Grand Slam şampiyonluğuyla Margaret Court’a ait. Serena Williams 23 Grand Slam’le Court’u hemen arkasından takip etse de 2017 Avustralya Açık’tan beri Slam kazanamayan Williams’ın kariyerinde Court’u yakalayacak ve geçecek kadar vakti olup olmadığı şüpheli.

Kariyeri boyunca en fazla maç kazanma rekorunu erkek tenisinde 369 maçla Federer elinde tutuyor. Djokovic 317 ve Nadal 291 maçla İsviçreli tenisçiyi takip ediyor. Kadınlardaysa liderlik, 365 maçla Serena Williams’ın elinde. Hemen arkasından sırasıyla 306 ve 299 maçla Martina Navratilova ve Chris Evert geliyor.

‘Altın Slam’

Kadınlar tenisinde tüm Grand Slam’leri en az bir kez kazanmayı başarmış altı isim var; Margaret Court, Chris Evert, Martina Navratilova, Steffi Graf, Serena Williams ve Maria Sharapova. Erkeklerde bunu başarabilen isimler ise; Novak Djokovic, Rod Laver, Andre Agassi, Roger Federer ve Rafael Nadal. Ancak hem kadınlarda hem erkeklerde bir isim istatistiklerde farklı bir yanıyla öne çıkıyor.

Steffi Graf, 1988 yılında hem tüm Grand Slam’leri kazandı hem de Seul Olimpiyat Oyunları’nda altan madalyayı elde ederek ‘Altın Slam’ yaptı. Bu başarıyı kadın ya da erkek tenisinde tekrarlayabilen bir oyuncu olmadı.