Terlemek Kilo Verdirir mi? – Kompanion

30 Mayıs 2023 Kapalı Yazar: APHEX

This content has been archived. It may no longer be relevant

Terleyerek kilo veremezsiniz. Terleme vücudun su ve mineral atmasına neden olur. Geçici olarak verilen kilo birkaç gün içinde geri alınacaktır. Kısa sürede meydana gelen kilo dalgalanmalarının çoğundan su ve mineraller sorumludur. Benzer şekilde, aşırı terleme kalıcı kilo kaybına neden olmaz.

Spor sırasında terlemek kilo vermenize neden olur mu? “Sıcakta terlemek kilo verdirir mi?” “Daha fazla terleyenler daha fazla kilo alır mı?” Kilo vermek isteyenlerin en sık sorduğu sorular bunlar. Cevaplar için yazımızı okuyun.

Neden terleriz?

Terleme sağlıklı ve normal olabilir. Ter bezleri sağlıklı bir şekilde çalışan her insan diğerlerinden daha fazla terler.

Çoğunlukla su olan terlemenin birincil işlevi yüksek vücut ısısını düşürmektir. Çoğunlukla su olan ter cilt yüzeyinden buharlaştığında vücut ısısı doğal olarak düşer.

Egzersiz yaptığımızda da terleriz çünkü kasların çalışması vücut sıcaklığımızda artışa neden olur.

Terlemek için kasların her zaman hareket halinde olması gerekmez. Nemli ve sıcak havalarda da terleriz. Vücut ısınızı düzenlemek önemlidir.

Terlemek neden kilo vermeye yardımcı olmaz?

Terlediğinizde vücudunuz bazı mineralleri ve suyu dışarı atar. Bu, vücudunuzun iç sıcaklığını düzenlemek için yapılır.

Ancak tüm terlemeler kalıcı kilo kaybına neden olmaz. Saunada otururken veya sıcak havalarda olduğu gibi sadece vücut ısınızı düzenlemek için terlerseniz kilo alırsınız. Ne kadar karbonhidrat tükettiğiniz, ne kadar kilo aldığınızı veya verdiğinizi belirleyen faktörlerden biridir.

Yalnızca terleyerek kilo veremez veya kalori yakamazsınız.

Egzersiz sırasında terlemek kalori yaktırabilir mi?

Başarılı bir egzersiz yaptığınızı hayal ettiğinizde aklınıza terli spor kıyafetleri ve kızarmış bir yüz gelebilir. Bu durumun anlaşılması önemlidir: Egzersiz sırasında terlemek kilo vereceğiniz anlamına gelmez.

Her vücut kendine özgüdür ve terleme miktarı da öyle. Bazı insanlar diğerlerinden daha fazla terler çünkü ter bezleri daha aktiftir.

Yaktığınız kalori miktarı terleme miktarı ile doğrudan ilişkili değildir. Ayrıca, daha az terleyen insanların daha az kalori yaktığı fikri de yanlıştır.

Egzersiz yapmadan kilo vermek mümkün mü?

Terli bir vücuda sahip olmadan da kilo vermek mümkündür. Kilo vermek için kalori açığı yaratmanız gerekir. Kalori fazlası için ya daha az kalori tüketebilir ya da kalori yakan aktivitelerde bulunabilirsiniz. Bu aktiviteler için terlemenize gerek yoktur.

Terleyerek ne kadar kilo verebilirsiniz?

Terleyerek ne kadar kilo verebileceğiniz, terlediğiniz miktara, mineral içeriğinize ve ne kadar karbonhidrat tükettiğinize bağlıdır.

Terlemeyi etkileyen faktörler nelerdir?

Salgı bezlerinizin faaliyeti dışında başka faktörler de terleme miktarını etkileyebilir:

  • Vücutboyutu Vücut boyutu ne kadar büyükse, soğutulacak daha büyük bir yüzey alanı olduğu için o kadar fazla terler.
  • Yaş: Yaşlandıkça vücudumuz sıcağa karşı daha az toleranslı hale gelebilir. Yaşlandıkça terleme miktarı değişebilir.
  • Kas kütlesi: Kas kütlesi yağdan daha fazla miktarda ısı üretir. Daha fazla kas kütlesine sahip olan kişi, aynı ağırlıkta olmaları durumunda diğerinden daha fazla terleyecektir.
  • Sağlık durumu: Terleme miktarı hormon değişiklikleri, grip, anksiyete ve diğer sağlık sorunları gibi faktörlerden de etkilenir.

Nasıl daha fazla kalori yakılır?

Kilo vermek ve daha fazla kalori yakmak istiyorsanız yoğunluğunuzu ve sıklığınızı artırmanız gerekir. Egzersizleriniz ne kadar yoğun ve kalori yakıcı olursa o kadar hızlı kilo verirsiniz.

Aşırı terlemeye neden olmayan egzersizler yine de kalori yakabilir. Yüzmek, ağırlık kaldırmak veya kışın soğuk havalarda egzersiz yapmak sizi terletmez ancak yine de kalori yakmanızı ve kilo vermenizi sağlar.

Kalori yakımını desteklemek için sağlıklı yetişkinler haftada beş kez 30 dakika orta yoğunlukta egzersiz yapmalıdır. Hızlı tempolu yürüyüş, koşu, Ağırlık kaldırmayı ve vücut ağırlığınızı kullanmayı içeren egzersizler.

Fitness KompanionTüm fitness seviyeleri için kardiyo egzersizlerinin yanı sıra vücudun her bölümünü çalıştırmak için vücut ağırlığı egzersizleri de vardır. Bulabileceğiniz aralıklı oruç Böylece kolayca bir enerji açığı yaratabilirsiniz.

Sonuç olarak

Terlemek yağ yakmakla aynı şey değildir. Terlemek yağ yakmaz. Terlemek kondisyonunuzun iyi bir göstergesi değildir.

Biraz kilo vermeye çalışıyorsanız, odak noktanız daha fazla terlemek değil, yoğunluğunuzu artırmak olmalıdır.