TFF 1. LİG İÇİN VAR SİSTEMİ KULLANIM TARİHİ

TFF 1. LİG İÇİN VAR SİSTEMİ KULLANIM TARİHİ

2 Nisan 2021 Kapalı Yazar: SporTakvimiGuncel

This content has been archived. It may no longer be relevant

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından yapılan açıklamaya göre Video Yardımcı Hakem (VAR) sistemi 2022 – 2023 sezonu itibariyle Spor Toto TFF 1. Lig’de kullanılmaya başlanacak.

Uygulanmasına ilk kez Rusya’nın ev sahipli yaptığı 2018 Dünya Kupası’nda başlanan VAR sistemi birçok ülkede popüler hale geldi. 2018 – 2019 sezonu itibariyle Süper Lig’de de kullanılmaya başlanılan sistem, 2022 – 2023 sezonu içerisinde TFF 1. Lig’i de kapsayacak.

Birinci Lig’de uygulanmaya başlanacağı ilk günden itibaren Türkiye hem Süper Lig hem de TFF 1. Lig olmak üzere ülkeden bulunan en üst iki ligde VAR kullanan sayılı ülkeler arasında olacak.

TFF, FIFA İle Protokol İmzalayacak

31 Mart 2021 tarihinde düzenlenen Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu toplantısında alınan TFF 1. Lig’in 2022 – 2023 sezonundan itibaren kullanılmasına karar verilen VAR uygulaması için TFF, FIFA ile bir protokol imzalayacak.

Ayrıca gerçekleştirilen toplantıda, Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu tarafından, Spor Toto TFF 1. Lig mücadelelerinin gerçekleştirileceği stat ve stadyumlardaki fiziki ve teknolojik altyapı sistemlerinin hız kazandırılarak iyileştirilmesine karar verildi. Aynı şartların İstanbul Riva’da bulunan TFF VAR Merkezi için de iyileştirilme çalışmaları başlayacak.

FIFA ile imzalanacak olan VAR Protokolü’nde yer alan, VAR AVAR ve operatör kadroları gibi alanlarda yapılacak olan çalışmaların eksiksiz olarak tamamlanması adına TFF Yönetim Kurulu, Birinci Lig için 2022 – 2023 sezonunu uygun gördü.

Video Yardımcı Hakem (VAR) Sistemi Nedir?

Kullanılmaya ilk kez 2018 yılında Rusya’da düzenlenen Dünya Kupası’nda başlanılan VAR sistemi zaman geçtikçe Avrupa’nın birçok önemli liginde tercih edildi. Video Yardımcı Hakem olarak geçen sistemde amaç, mücadelenin skorunu etkileyebilecek durumlarda sahadaki hakemlerin hatalarının önüne geçilmesidir. Maç esnasında itiraz edilen pozisyonları tekrar tekrar izleyen VAR Hakemleri, sahada yanlış kararlar verilmesine engel oluyor.

Türkiye’de VAR uygulaması ilk kez Türkiye Futbol Federasyonu tarafından 2018 – 2019 Spor Toto Süper Lig Lefter Küçükandonyadis Sezonunda uygulanmaya başlandı. Süper Lig’in ardından Spor Toto TFF 1. Lig’in çeyrek final mücadeleleri ve Türkiye Kupası’nın son 16 turunda kullanılan VAR sistemi ile birçok hatalı kararın maçın gidişatına etki etmesine son verdi.