TFF 1. Lig’de İlk Yarı Tamamlandı

TFF 1. Lig’de 17. Haftasının tamamlanması ile birlikte birinci devre sona erdi. Ligin ilk yarısını 35 puan ile lider olarak kapatan takım Karadeniz ekibi Giresunspor oldu. Giresunspor’un ardından 34 puan ile 2. sırayı alan takım ise İstanbulspor oldu.

Ligde play-off takımları arasında bulunan ekipler ise 3. sırada 33 puan ile Samsunspor, 4. sırada 32 puan ile Altay, 5. sırada 31 puan ile Adana Demirspor ve 6. sırada 30 puan ile Tuzlaspor oldu.

Play-off takımlarının altında, düşme potasının ise üzerinde bulunan takımların sıralaması ise şöyle oldu:

7. sırada 28 puan ile Keçiörengücü, 8. sırada 28 puan ile Altınordu, 9. sırada 27 puan ile Bursaspor, 10. sırada 24 puan ile Bandırmaspor, 11. sırada 21 puan ile Adanaspor, 12. sırada 20 puan ile Ümraniyespor, 13. sırada 19 puan ile Boluspor, 14. sırada 16 puan ile Menemenspor ve 15. sırada ise 16 puan ile Balıkesirspor bulunuyor.

TFF 1. Lig’de ilk yarı itibariyle küme düşme hattında bulunan takımlar ise şöyle;

16. Sırada 13 puan ile Akhisarspor, 17. Sırada 9 puan ile Ankaraspor ve son sırada 3 puan ile Eskişehirspor yer alıyor.

Birinci devrenin sona ermesi ile birlikte bir diğer dikkat çeken istatistik ise zaman zaman tartışmalara konu olan yabancı oyuncular ile ilgili oldu. İstatistiklere göre TFF 1. Lig’in birinci yarısında oynanan maçlarda toplam 108 yabancı futbolcu forma giydi.

TFF 1. Lig’deki Yabancı Futbolcular

TFF 1. Lig’de birinci yarı itibariyle toplam 108 farklı yabancı futbolcu sahaya çıktı. Altınordu ve Bursaspor ise yabancı oyuncular olmaksızın sadece yerli futbolculara şans veren takımlar oldu. En çok yabancı futbolcu oynatan takım ise 9 farklı futbolcuyla Altay oldu.

Bilindiği üzere kuralalr gereği takımlar kadrolarında en fazla 10, sahada ise 5 yabancı oyuncuya yer verebiliyorlar.

Bu anlamda 9 faklı yabancı futbolcu bulunduran Altay’ı, 8’er yabancı futbolcu ile Balıkesirspor, Adanaspor, Bereket Sigorta Ümraniyespor, Giresunspor, Adana Demirspor, Aydeniz Et ve Tuzlaspor takip ediyor. 7’şer yabancı futbolcu bulunduran Royal Hastanesi Bandırmaspor, Ankaraspor, İstanbulspor ve Menemenspor’u;

6’şar yabancı futbolcu bulunduran Yılport Samsunspor, Ankara Keçiörengücü ve Beypiliç Boluspor takip ediyor. Öte yandan kadrosunda yabancı futbolculara şans veren diğer takımlar ise 5 futbolcu ile Akhisasporspor ve 2 futbolcu ile Eskişehirspor oldu.

TFF 1. Lig’de Oynayan Yabancı Futbolcuların Ülkeleri

TFF 1. Lig’in ilk yarısında 108 yabancı futbolcu sahaya çıktı. Bu futbolcuların ülkeleri ise şöyle; 12 futbolcu Nijerya, 10 futbolcu Senegal, 7’şer futbolcu Fildişi Sahili ve Brezilya, 6’şar futbolcu Sırbistan ve Bosna Hersek, 5’er futbolcu Kamerun, Hırvatistan ve Gana, 4’er futbolcu Portekiz, Arnavutluk ve Mali, 3 futbolcu Kosova, 2’şer futbolcu Polonya, Slovenya, Benin, Hollanda ve Fransa, 1’er futbolcu ise Güney Afrika, Gine, Venezuela, Suriye, Gambiya, Togo, Fas, Panama, Büyük Britanya, Litvanya, Burkina Faso, Liberya, Belçika, İzlanda, Belarus, İtalya, İspanya, Almanya, Azerbaycan ve İsrail gibi ülkelerden oldu.