Tokyo 2020 Olimpiyatları’ndaki Başarılarımız

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları 23 Temmuz’da başladı ve bu Pazar gününe kadar devam edecek. Türkiye’nin 18 branştan 108 milli sporcu ile katıldığı dünyanın en büyük spor müsabakası olan olimpiyatlarda Türk sporculardan ardı ardına başarı haberleri alınıyor. Milli atletler Necati Er ve Eda Tuğsuz kendi kulvarlarında finale kalırken milli güreşçi Yasemin Adar bronz madalya kazandı.

Olimpiyatlarda Türkiye

2020 Olimpiyat Oyunları Tokyo’da devam ederken milli sporcularımız Türkiye’yi 18 branşta temsil etmeye devam ediyor. Pazar günü sona erecek olimpiyat oyunlarında Türkiye temsilcilerinden başarı haberleri gelmeye devam ediyor.

Mete Gazoz’un yaylı okçuluk olimpiyat şampiyonluğu tüm yurtta coşku ile karşılandı. İtalyan Mauro Nespoli’yi finalde 6-4 mağlup ederek Türkiye’nin Tokyo’daki ilk altın madalyasını kazandı.

Milli güreşçilerimizden Rıza Kayaalp, arı finalde Kübalı Mijain Lopez Nunez’e yenilerek bronz madalyanın sahibi oldu.

Olimpiyatların 11.gününde milli atletler Eda Tuğsuz ve Necati Er finale kalmaya hak kazanırken milli sporcu Yasemin Adar güreş müsabakasında bronz madalyanın sahibi oldu.

Tuğsuz Cirit Atma Finalinde

Atletizm cirit atma elemelerinde B grubunda yarışan Eda Tuğsuz, iki kere atış gerçekleştirdi. İlk hakkı geçersiz sayılan genç sporcu, ikinci atışında 62.31 metrelik bir başarıya ulaştı.  Böylece kendi adına sezonun en iyi derecesini gerçekleştiren 24 yaşındaki sporcu, doğrudan final için gerekli olan 63 metreye ulaşamadı. Buna rağmen grubunda 3.olan Eda, genel sıralamada 5.sırada yerini aldı. En iyi atışı yapan 5.kişi olarak finale yükselmeye hak kazandı.

Milli sporcumuz, 6 Ağustos Cuma  günü cirit atma finalinde yarışacak.

Necati Er sezonun En iyisi

Atletizmde milli sporcularımızdan Necati Er, üç adım atlama elemelerinde B grubunda yarıştı. Necati Er, üçüncü atlayışında 17.13’lük derecesiyle en iyi atlayışını gerçekleştirdi. Serisinin en iyi 2.si olan Er, doğrudan finale geçmek için gereken 17 metreyi geçerek finale yükseldi.

Er’in final maçı 5 Ağustos Perşembe günü gerçekleşecek.

Adar’dan Bronz Madalya

Yasemin Adar, Kırgız rakibi Aiperi Medet Kyzy’i güreşte 76 kilo bronz mücadelesinde mağlup etti. Rakibini 1 dakika 24 saniyede tuş eden milli sporcumuz bronz madalyayı Türkiye’ye getirdi. 

Genç sporcu, güreşte Türkiye’ye madalya kazandıran ilk kadın güreşçi olarak bir rekora imza attı.