Tokyo 2020’de Altın Madalya Mete Gazoz’un

Tokyo 2020’de Altın Madalya Mete Gazoz’un

2 Ağustos 2021 Kapalı Yazar: SporTakvimiGuncel

This content has been archived. It may no longer be relevant

Tokyo 2020 fırtınası devam ederken göğsümüzü kabartan bir gelişme yaşandı. Olimpiyat Oyunları’nın 8. gününde klasik yay bireysel finalinde İtalyan Mauro Nespoli ile Milli okçu Mete Gazoz karşı karşıya geldi. 6-4 skoruyla galibiyete ulaşan Mete Gazoz, altın madalyayı almaya hak kazanan isim oldu.

Yumenoshima Okçuluk Alanı’nda başlayan fırtına, Gazoz’un ilk tur maçında Lüksemburglu Jeff Henckels’i yenmesi ve ardından da ikinci tur müsabakasında ise Avustralyalı Ryan Tyack’a mağlubiyet yaşatmasıyla son 16 turuna yükselmesi nefesleri kesmişti.

Milli okçu son 16 turunda Avustralyalı Taylor Worth ile karşı karşıya gelmiş ve galibiyetini alarak çeyrek finale çıkmaya hak kazanmıştı. 22 yaşındaki Milli okçu, çeyrek finalde ABD’li Brady Ellison’u eleyerek yarı finale adını yazdırdı, aynı zamanda dünya sıralamasında 1 numara olan ABD’li rakibini yenmesiyle göğsümüzü kabartmayı da başardı.

Japon sporcu Takaharu Furukawa’yı da yarı finalde mağlup ederek altın madalya heyecanına geçiş yapan Milli okçumuz, İtalyan Mauro Nespoli ile karşı karşıya geldi.

Gümüş Madalya Nespoli’ye, Bronz Madalya Takaharu Furukawa’ya

Londra 2012’de altın madalya alan rakibi karşısında düşük bir tempoda başlayan Mete Gazoz, ilk etapta 2-0 skoru ile geri düştü. İkinci setin 28-28 eşitliği ile sonlanmasıyla birer puan alan sporcular, çetin mücadelelerine tam gaz devam ettiler.

Üçüncü sete gelindiğinde ise 27-26 ile skor tablosunu 3-3 eşitliğine getiren Milli okçumuz, genel skorda bir süre daha beraberlikle devam etti.

Son 2 sette de başarı elden eden ve skor tablosunu 6-4 yapan Mete Gazoz, altın madalyaya uzanmayı başardı. Gümüş madalyanın sahibi Nespoli olurken Bronz madalyanın sahibi de Takaharu Furukawa oldu.

Bakan Kasapoğlu’nun Tribüne Çıkmasını İstemedi

Gazoz’un isteği ile tarihi karşılaşma öncesi spor psikoloğu geldi ve psikoloğun önerisi ile Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu karşılaşmayı tribünlerden izlemedi.

Karşılaşmayı kapalı bir alanda takip eden Bakan Kasapoğlu, maçın sona ermesiyle büyük bir heyecan yaşadı ve tribüne gelerek Milli okçumuz Mete’nin şampiyonluk sevincine ortak oldu. Mete Gazoz sayesinde tarihi bir an yaşanmış oldu.