Tokyo Olimpiyatlarında Türkiye’nin Performansı

2020 yılında yapılması planlanan ancak koronavirüs salgını nedeniyle bir yıl ertelenen Yaz Olimpiyat Oyunları, 23 Temmuz 2021 tarihinde Japonya’nın başkenti Tokyo’da başladı.

Türkiye, Olimpiyat Oyunları’na 108 sporcu ile katıldı. Türkiye, 25 Temmuz tarihinde 2020 Tokyo Olimpiyatları’ndaki ilk madalyalarını kazandı. Erkekler Tekvando 68 kg alanında Hakan Reçber ve kadınlar 57 kilogramda Hatice Kübra İlgün, bronz madalya kazanarak ülkemizin ilk madalyalarını aldılar.

İşte Olimpiyat Oyunları’ndaki sporcularımızın şu ana kadarki performansları:

Atıcılık

10 metre havalı tabancada Yusuf Dikeç yirmi dördüncü, aynı puanı alan İsmail Keleş ise yirmi beşinci oldu. 10 metre havalı tüfek alanında yarışan Ömer Akgün, Olimpiyat dördüncüsü olmayı başardı.

Badminton

Tek kadınlarda yarışan Neslihan Yiğit, ilk maçında Dona Hani’yi 2-0 mağlup etse de ikinci maçında Yu Fei Chen’e mağlup olarak Olimpiyat Oyunları’na veda etti.

Bisiklet

Erkekler yol yarışı alanında yarışan sporcularımız Onur Balkan ve Ahmet Örken, yarışı bitiremeyerek Olimpiyat Oyunları’na veda etti.

Boks

Erkekler sinek ve erkekler velter sıkletlerde Batuhan Çiftçi ve Necat Ekinci son 32 turunda elendi. Erkekler hafif ağır sıklette Bayram Malkan çeyrek finale yükseldi. Kadınlar velterde Busenaz Sürmeneli de çeyrek finale yükseldi.

Eskrim

Kadınlarda İrem Karamete, Amerikalı sporcu Niole Ross’a 15-5 mağlup oldu ve Olimpiyat Oyunları’na veda etti.

Halter

Erkekler 67 kg’da Muhammed Furkan Özbek, koparmada topladığı 142 puanla altıncı oldu ancak silkme alanında yarışmayı tamamlayamadı ve Olimpiyat Oyunları’na veda etti.

Jimnastik

Erkekler cimnastikte Adem Asil, Ferhat Arıcan, Ahmet Önder ve İbrahim Çolak ile yarışan ülkemiz bu alanda iyi sonuçlar bekliyor. Elemelerde Ahmet Önder sekizinci, Adem Asil de on beşinci oldu. Kadınlarda ise Nazlı Savranbaşı, elemeleri geçemedi.

Judo

Erkekler 60 kg’da Mihraç Akkuş, 73 kg’da Bilal Çiloğlu, 81 kg’da Vedat Albayrak ve kadınlar 48 kg’da Gülkader Şentürk, Olimpiyatlara veda etti. Erkekler 90 kg’da Mikail Özerler ise Olimpiyat beşincisi oldu.