Tokyo’da Erkekler Voleybol Mücadeleleri Sonlandı

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nın on beşinci oynanan final ve üçüncülük mücadelelerinin ardından madalyalar sahiplerini buldu ve erkekler voleybolunda sona gelindi. Altın madalya Fransa’nın, gümüş madalya Rusya Olimpiyat Komitesi’nin ve bronz madalya ise Arjantin’in oldu.

Erkekler voleybolunda olimpiyat heyecanı, elemelerin düzenlendiği 2019 yılından itibaren hissedilmeye başlanmıştı. Öncelikle Ağustos 2019’da Kıtalararası Olimpiyat Elemeleri ardından, Ocak 2020’de de kıta bazlı elemeler düzenlenmişti.

Tokyo’ya Giden Yol

Uluslararası Voleybol Federasyonu’nun sıralamasında dünyanın en iyi 24 voleybol ülkesi, Kıtalararası Voleybol Elemeleri’nde kozlarını paylaşmıştı. 24 ülke, altı farklı gruba bölünmüş kendi içlerindeki mücadelelerin ardından grup birincisi olan ülkeler 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’na katılma hakkı elde etmişti. Bu şekilde, Amerika Birleşik Devletleri, Arjantin, Brezilya, İtalya, Polonya ve Rusya erkenden olimpiyat biletini almıştı.

Kıtalararası Olimpiyat Elemeleri’ne katılma hakkı kazanmayan ya da mücadele edip istediğini elde edemeyen ülkeler, beş ay sonra kendi kıta elemelerinde karşı karşıya gelmişlerdi. Avrupa Elemeleri’ni Fransa, Asya Elemeleri’ni İran, Afrika Elemeleri’ni Tunus, Güney Amerika Elemeleri’ni Venezuela ve Kuzey Amerika Elemeleri’ni Kanada kazanmıştı. Japonya’nın da ev sahibi olarak doğrudan katılım hakkı almasıyla olimpiyat kadrosu netleşmişti.

Gruplardan Altın Madalyaya Doğru

COVID-19 pandemisi nedeniyle bir sene ertelenen 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda erkekler voleybolu heyecanı 24 Temmuz’da grup aşamasında oynanan ilk maçlarla başlamıştı. Altı takımlık iki gruba bölünen ülkelerin grup aşamasındaki mücadelelerinden sonra A Grubu’nda İran ve Venezuela, B Grubu’nda ise Amerika Birleşik Devletleri ve Tunus olimpiyatlardan elenmişti. Bir önceki 2016 Rio Olimpiyatları’nda bronz madalya kazanan ABD’nin erken vedası şaşırtmıştı.

3 Ağustos’ta oynanan çeyrek final mücadelelerinde, Fransa Polonya’yı, Arjantin İtalya’yı, Brezilya Japonya’yı ve Rusya Olimpiyat Komitesi Kanada’yı elemişti. Böylece 2016 Rio’da gümüş madalya alan İtalya da bu olimpiyatlarda yerini koruma şansını kaybetmişti. 5 Ağustos’ta oynanan yarı final maçlarında, Fransa’nın Arjantin’i, Rusya Olimpiyat Komitesi’nin ise 2016 Olimpiyat Şampiyonu Brezilya’yı elemesinin ardından bu olimpiyatlarda altın ve gümüş madalyaları yeni isimlerin alacağı netleşmişti.

7 Ağustos’ta Arjantin ve Brezilya arasında gerçekleşen üçüncülük mücadelesini 3 – 2’lik skorla Arjantin kazanarak bronz madalyayı evine götürdü. Fransa ise Rusya Olimpiyat Komitesi’ni 3 -2 mağlup ederek tarihinde ilk defa erkekler voleybolunda altın madalya kazandı.