Tottenham Konferans Ligi’nden Elendi

Tottenham Konferans Ligi’nden Elendi

23 Aralık 2021 Kapalı Yazar: SporTakvimiGuncel

This content has been archived. It may no longer be relevant

Nuno Espirito Santo ile başladığı sezonda alınan kötü sonuçlar nedeniyle Portekizli teknik direktörle yollarını ayıran Tottenham, Santo yerine getirdiği Antonio Conte ile birlikte sezona devam ediyor. Bununla birlikte Londra temsilcisinde işlerin pek de iyi gitmediğini söylemek gerekiyor.

COVID-19 virüsü nedeniyle sarsılan ve neredeyse ligi erteleme durumuna gelen İngiltere’de durumu en kötü takımlardan birisi olan ve bu nedenle Rennes karşısında oynanan maça da çıkamayan Tottenham, UEFA’nın yaptığı açıklamayla birlikte 3-0 hükmen mağlup sayıldı ve Konferans Ligi’nden elendi.

Tottenham’a Darbe Üstüne Darbe

İngiltere futbolunun en önemli temsilcilerinden Tottenham oldukça zor bir süreçten geçiyor. İngiltere’de bir hayli tehlikeli boyuta gelen Omicron varyantı nedeniyle liglerin ertelenmesinin konuşulduğu bir ortamda virüsten en çok mustarip olan takımlardan birisi olan Antonio Conte’nin takımı, normal şartlarda son haftada oynanacak olan Rennes maçına virüs nedeniyle çıkamayan Tottenham, UEFA’nın açıkladığı son karara göre 3-0 hükmen mağlup sayıldı.

Tottenham’daki vakaların 13’e çıkması nedeniyle ertelenen ve 9 Aralık’ta yeniden oynaması kararlaştırılan maç tekrardan oynanamayınca Tottenham 3-0 mağlup sayıldı ve grubunu 3’üncü bitirerek Konferans Ligi’ne veda etti.

Tottenham’ın takımdaki virüs vakaları nedeniyle toplam 3 maçı ertelenirken, Londra temsilcisi ilk kez 19 Aralık’ta Liverpool karşısında sahaya çıkabilmişti. Tottenham yerine yükselen Rennes ile Vitesse grupta bir üst tura adını yazdırmayı başaran takım oldular.

Londra Temsilcisinin Zamana İhtiyacı Var

İngiltere Premier Lig’in köklü temsilcilerinden Tottenham, son zamanlarda yaptığı üst üste teknik direktör değişiklikleriyle dikkat çekiyor. Mauricio Pochettino yönetiminde uzun süre devam ettikten sonra Arjantinli Hocanın takımdan ayrılmasıyla birlikte yeni teknik direktör arayışlarına başlayan Londra temsilcisinde ilk olarak futbolun efsane ismi Jose Mourinho göreve gelmişti.

Mourinho yönetiminde zaman zaman parlak performanslar göstermesine ve hatta bir dönem şampiyonluk yarışına girmesine rağmen aradığını bulamayan Tottenham, 2021/2022 sezonuna ise özellikle Wolwerhampton’ın başında gösterdiği performansla dikkatleri üstüne çeken Nuno Espirito Santo ile başlama kararı almıştı.

Vatandaşı Jose Mourinho’nun yaşadığı kaderi çok daha kısa bir sürede yaşayan ve sadece 17 resmi maçta Tottenham’ın başında sahaya çıkan Nuno Espirito Santo, alınan başarısız sonuçlar sonrasında takımdaki görevinden alınmıştı. Hatırlanacağı üzere Nuno Espirito Santo’nun görevden alınmasına neden olan Manchester United’da da teknik direktör değişikliğine gidilmesi planlanıyor ve şu an Tottenham’ın başında olan Antonio Conte’nin Kırmızı Şeytanlar adına en ideal aday olduğu konuşuluyordu.

Ancak futbolun cilvesi, Manchester United’ın teknik direktörüyle yollarını ayırmak için Conte’nin Tottenham’ın başına geçtiğini görmesini beklemek zorunda kalmasına neden oldu ve Manchester United da kısa bir süre önce dünya futbolunun eğitimci teknik direktörlerinden Ralf Ragnick ile anlaşmaya vardı.

Antonio Conte, başardıklarıyla ve potansiyeliyle birlikte modern futbolun en elit hocalarından birisi olarak Tottenham’daki görevinin tahmin ettiğinden daha zor bir görev olduğunu itiraf etse de İtalyan teknik adama güvenmekten başka çaresi kalmayan Tottenham’ın süreye ihtiyacı olduğu kesin.