Trabzonspor’da Kalite Fark Yaratıyor

Süper Lig’in 19. haftasında Başakşehir’i konuk eden lider Trabzonspor,  sahadan beraberlikle ayrıldı ve Zirve yarışındaki direkt rakibine karşı önemli bir avantaj elde etti. Başakşehir ile arasındaki 13 puanlık farkı korumayı başaran bordo mavili ekip, puanını 46’ya çıkardı ve ligin bu maçla birlikte ilk devresini lider tamamladı.

İlk yarıda oyun olarak rakibine büyük üstünlük kuran Karadeniz ekibi, ikinci yarıda istediği oyun planını sahaya yansıtamadı. İkinci yarıda hücumdaki etkinliğini kaybeden bordo mavililer, Son haftaların formda ismi Uğurcan Çakır’ın kritik kurtarışları ile skoru dengede tutmayı başardı. Trabzonspor, özellikle ilk yarıda sahadaki futboluyla beğeni toplasa da bireysel performanslar daha fazla ön plana çıktı.

Marek Hamsik, Oyunun Lideriydi

Başakşehir’e karşı aldığı beraberlikle iç sahadaki namağlup ünvanını sürdüren Trabzonspor, şampiyonluk yarışındaki dişli rakibine karşı puan farkını koruyarak avantajını sürdürdü. Son haftalarda hücum hattındaki kaliteli ayaklarıyla öne geçtikten sonra pragmatist bir oyuna dönerek sonuç odaklı futbol anlayışı ile üst üste galibiyetler elde eden Bordo mavili ekip, Başakşehir karşısında ilk yarıda yakaladığı fırsatları değerlendiremedi ve ikinci yarıda oyun üstünlüğünü kaybetti.

Savunmada Edgar Le ve Vitor Hugo’nun eksikliğinde Denswill – Hüseyin Türkmen ikilisiyle maça başlayan Bordo mavililer, savunma hattının değişmesine rağmen maçın son bölümüne kadar 1.bölgede  iyi bir performans sergiledi.  İlk yarıda topa sahip olma oyununda Denswill’in topla hücuma çıkışları Trabzonspor’un topu hücum bölgesine taşımasında etkili olan detaylardan biriydi.

Emre Belözoğlu takımın başına geldikten sonra  pas oyununa yatkın ve oyun planı topla oynama odaklı Başakşehir’e karşı Trabzonspor’un ilk yarıda oyunu domine etmesindeki en büyük faktör Marek Hamsik oldu. 6 numarada maça başlayan Hamsik, takımını hem hücumda hemde savunmada yöneten isim oldu.

Tecrübeli orta saha, takımın en çok top kapan ve en çok ikili mücadele kazanan oyuncusu olurken pas kalitesiyle fark yarattı. 108 pasta 96 başarı yakalayan Hamsik, attığı pasların çoğunu yana veya geriye oynamadı. Daha çok orta ve uzun mesafeli paslarda isabet yakalayan Yıldız oyuncu, hücum kontrolünü eline alan isimdi. Oyunun temposunu ayarlarken hücum yönünü de belirleyen isim oldu. Pas kalitesiyle fark yaratırken fiziksel kalitesiyle de özellikle ilk yarıda havuza düşen ikinci topları toplayarak atak sürekliliğini sağlayan isim oldu.

Uğurcan Çakır’dan Kritik Kurtarışlar

Maç boyunca hücum yönünü genellikle kanatlar olarak belirleyen Trabzonspor, beklerinden verim almayı başardı. Başakşehir’in kompakt savunma yapısı karşısında özellikle Peres ile sağ kanadı etkili kullandı ki bu da kontra ataklarda Gulbrandsen tehdidini azaltmış oldu.

Corneilus, Pivot özellikleriyle merkezde üstünlük kurarken, birçok topu olumlu kullandı ve maçı 3 kilit pas ile tamamladı. İkinci yarıda üretkenliğin azalmasıyla skoru koruma odaklı bir oyun tarzına dönen Trabzonspor, Uğurcan Çakır’ın maçın son bölümündeki performansıyla 1 puanı kazandı. Başarılı file bekçisi geçen hafta 7 kurtarışla maçı tamamlarken, Başakşehir karşısında 5 kurtarışa imza attı ve beraberlikte önemli pay sahibi oldu.