Trabzonspor’un Hücum Üçlüsü

Sezona büyük umutlarla giren ve 7. Hafta itibariyle mağlubiyet yüzü görmeyen Trabzonspor’un attığı 14 golün 10’unu atan üç isim dikkat çekiyor. Artık bir efsane olarak görülen ve Trabzonspor için çok şey ifade eden Anthony Nwakaeme, geldiği ilk günden itibaren skora katkı yapan Anastasios Bakasetas ve iyi hatıralar bırakıp giden Sörloth’tan sonra o boşluğu doldurması için getirilen Andreas Cornelius, sezon başından bu yana üstlerine düşen görevi bir hayli iyi bir biçimde yerine getiriyorlar.

Sorumluluk Alan Oyuncular

Şampiyonluk hasreti çeken takımlardan biri olan Trabzonspor, bu hasreti dindirmeye bazı sezonlarda çok yaklaşsa da genelde final maçlarında yaşadığı başarısızlıklar nedeniyle bir türlü kupayı kaldıramadı.

Ünal Karaman’ın gidişinden sonra takımın başına düşük profilli teknik direktörleri getirerek zaman kaybeden yönetim sonrasında reçeteyi yazabilmesi için Abdullah Avcı’yı takımın başına getirdi ve o zamandan bu yana Trabzonspor’un yükselişi herkesin dikkatini çekmeye başladı.

Bu sezona da çok iyi bir organizasyon ile transferlerini erken tamamlayarak ve önemli de transferler yaparak başlayan Trabzonspor, 8. Haftasına gelinen ligde Konyaspor ile birlikte namağlup unvanını koruyan iki takımdan biri. 7 haftada 15 puan toplayan Bordo Mavililerin hücum yükünü ise bahsi geçen üç oyuncusu sırtlıyor.

Çok maharetli oyuncular olmakla bu mahir kimliklerini çalışkanlıklarıyla da parlatan Nwakame, Bakasetas ve Cornelius bu özellikleri itibariyle taraftarları oldukça mutlu ediyorlar. Kitlenen maçlarda kilidi açmaları, rakip kale için her an bir tehlike yaratma potansiyelleri ve oyuna dair istekleri ile Trabzon’u sırtlayan oyuncuların bu formu devam ederse Trabzonspor hasretini dindirebilir.

Bununla birlikte sakatlık nedeniyle tam anlamıyla formuna kavuşamayan Djaniny’nin de bu üç oyuncu arasındaki bağlantıyı kurabilmek adına önemli bir rol oynayabileceğini hatırlatmakta da fayda var.

Bakasetas’ın Dışındakiler

Bakasetas, ligin en komple oyuncularından bir tanesi. Kendisinden beklenenleri harikulade bir biçimde yerine getirebilmekle birlikte, takım savunmasına yaptığı katkı, oyun içi liderliği gibi meselelerde de takımın öne çıkan oyuncularından birisi denilebilir.

Onu bir kenara ayırdığımızda kalan Nwakaeme ve Cornelius ile alakalı olarak ise ileriki dönemlerde problem olması muhtemel daha fazla durum olduğunu söylemek mümkün.

Nwakaeme’nin takım savunmasına katkı konusunda eksikliği zaten sol tarafı zayıf olan Trabzonspor’u zora sokabilme ihtimalini taşırken, Cornelius’un da henüz bitiricilik konusunda tatmin edici bir seviyeye gelmemiş olması, bu oyuncuların iyi günlerinde olmadığı zamanlarda Trabzonspor’un gol yollarında kendisinden yararlanmasını etkileyebilir.