TRANSFERE 288 MİLYON LİRA

5 Ocak 2021 tarihinde başlayan ve 1 Şubat 2021 tarihinde sona eren ara transfer döneminin bilançosu açıklandı. Türkiye Futbol Federasyonu’ndan yapılan açıklamaya göre Süper Lig kulüplerinin ara transfer döneminde transfere harcadığı para 288 milyon lira olarak duyuruldu.

Türkiye Futbol Federasyonu tarafından açıklanan maliyet hesabında 288 milyon lira olarak kaydedilen maliyet tablosunda yalnızca transfer edilen oyunculara ödenen ücretler dahil edilmezken, aynı zamanda transfer tazminatları, teknik direktör ücretleri ve menajer ücretleri hesaba katıldı.

21 Süper Lig Kulübü’nün harcamaları dikkate alınarak belirlenen 288 milyon liralık maliyetin ortalaması hesaplandığında, her bir kulübün ortalama olarak 13,7 milyon lira transfer harcaması yaptığı belirlendi.

Ocak ayı ara transfer sezonunda Türkiye Futbol Federasyonu tarafından lisanslı tescillenen oyuncu sayısı da belirlendi. Maliyet hesabı ile birlikte açıklanan lisansı tescillenen futbolcu sayısı 152 olarak kaydedildi.

GEÇEN SEZON VERİLERİ

Geçtiğimiz sezon olan 2019-2020 sezonunda Süper Lig’de 18 kulüp bulunuyordu. 2019/2020 sezonu ara transfer dönemi sonunda yine Türkiye Futbol Federasyonu tarafından açıklanan bildiride, Süper Lig’in 18 kulübünün transfer ettiği toplam oyuncu sayısı 122 olarak kaydedilmişti.

Yapılan harcamaların maliyet hesabı ise toplamda 251 milyon lira olarak açıklanmıştı. 251 milyon liranın 18 kulübe eşit olarak dağıtıldığı ortalamada, her kulüp başına 14 milyon lira ortalama transfer harcaması belirlenmişti.

UMUT VEREN TABLO

Ocak ayı ara transfer sezonunda Türkiye Futbol Federasyonu tarafından lisanslı tescillenen oyuncu sayısı da belirlendi. Maliyet hesabı ile birlikte açıklanan lisansı tescillenen futbolcu sayısı 152 olarak kaydedildi.

Yaptığı açıklamada geçen sezon ara transfer verileri ile bu sezonki ara transfer dönemi harcamalarını kıyaslayan Türkiye Futbol Federasyonu, Süper Lig’deki kulüp sayısının artmasına rağmen kulüp başına harcanan ortalama transfer maliyetinin önemli oranda azaldığına dikkat çekti.

Kulüplerin yaptıkları harcamalara daha çok dikkat ettikleri konusunda umut aşılayan Türkiye Futbol Federasyonu, gösterilen bu dikkatin, oyuncu ücretlerinde yapılan indirimler ve yüksek yıllık ücreti bulunan oyuncuların sözleşmelerinin feshedilmesi sonucu takımların harcamalarını düşürebilmesini sağladığını belirtti.

Aynı zamanda kulüplerin gelirlerinin de arttığı vurgulanırken, bu artışta en çok önemi olan üç etken faktöre de değinildi. Bu 3 faktör; transfer gelirlerinin artışı, gelir artışı ve sermaye artışı olarak belirlendi.