Türk Bir Süperstar Sevda Altunoluk

Türkiye, 2021 yazında birçok sporda milli takım düzeyinde mücadele verdi. A milli erkek futbol takımımız, EURO 2020’de kötü bir performans gösterdi ve büyük umutlarla gittiği turnuvaya grup aşamasında veda etti.

A milli kadın voleybol takımımız ise 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda çeyrek final oynayıp tarihimizin en iyi Olimpiyat derecesini elde ettikten sonra 2021 Avrupa Kadınlar Voleybol Şampiyonası’nda üçüncü olup göğsümüzü kabarttı.

Ancak milli takımlar düzeyinde bu yaz yaşadığımız en büyük başarı, Golbol kadın milli takımımızdan geldi. 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları finalinde dünya sporunun önemli ülkelerinden Amerika Birleşik Devletleri’ni 9-2 gibi farklı bir skorla yenip altın madalyayı müzesine götüren Golbol kadın milli takımımız, Olimpiyat şampiyonu olarak altın madalyanın sahibi oldu.

Türk Bir Süperstar Sevda Altunoluk

Üst Üste İkinci Kez

Golbol kadın milli takımımız, 2016 Rio Paralimpik Oyunları’nda da finalde Çin’i 4-1 ile geçip altın madalyanın sahibi olmuştu. 2020 Tokyo’da da Amerika Birleşik Devletleri’ni geçen golbol kadın milli takımımız, üst üste ikinci kez Olimpiyat şampiyonu olarak çok büyük bir başarı elde etti.

Tarihin En İyisi

Türkiye golbol kadın milli takımı, kadınlar golbol alanında gelmiş geçmiş en iyi sporculardan biri olan Sevda Altunoluk’la birlikte üst üste 2 Olimpiyatta da şampiyon oldu. Görme engellilerin rehabilite edilmesi için Avusturyalı Hanz Lorenzen ve Alman Sepp Renidle tarafından geliştirilen Golbol, dünyaya 1976 Kanada Paralimpik Oyunları’nda tanıtıldıktan sonra ilk kez 1980 yılında Olimpiyat programına eklendi.

Türk Bir Süperstar Sevda Altunoluk

İki yarı sahada üçer kişilik takımlarla oynanan golbolde amaç, gelen şutları kurtarıp rakip takıma gol atmaktır. Topların içinde kurtarışı kolaylaştırmak amacıyla zil bulunur ve takımda kurtarış yapacak oyuncu zile göre konum alır.

Milli oyuncumuz Sevda Altunoluk, kadınlarda bu sporun gelmiş geçmiş en iyi oyuncularından biri. Mücadele ettiği turnuvaların çoğunda gol kraliçesi olan Sevda, Tokyo’da ulaşılması çok zor bir seviyeye çıktı. Golbol kadın milli takımımız, 2020 Paralimpik Oyunları’nda 57 gol atarken kalesinde ise sadece 24 gol gördü.

Golbol takımımızın 2020 Paralimpik Oyunları’nda attığı 57 golün 46 tanesini Sevda Altunoluk kaydetti. Farklı sporlardan haberlerin en yenisi ve en güncelleri sportakvimi.net üzerinde sizi bekliyor.