Türk Derbisi Efes’in

Turkish Airlines Euroleague’in 12. Haftası Türk derbisine sahne oldu. Türk derbisinde Fenerbahçe Beko’yu 94-84 mağlup eden Anadolu Efes kazanan takım oldu ve üst üste 4. Galibiyetini alıp çıkışını sürdürdü.

Fenerbahçe Beko ise bu mağlubiyetle galibiyet hasretini 4 maça çıkardı ve TurkishAirlinesEuroleague’deki 9. Mağlubiyetini aldı.

Efes Son Çeyrekte

TurkishAirlinesEuroleague’de oynanan Türk derbisine iyi başlayan taraf Fenerbahçe Beko oldu. Sarı lacivertliler, maçın başından itibaren sert oynadı ve ilk çeyrek bitmeden 18-8 öne geçip farkı çift hanelere çıkardı.

Üçlük çizgisinin gerisinden çok iyi bir performans sergileyen Fenerbahçe, farkı 10 sayıya çıkardığı ilk çeyrekte Shane Larkin ve Adrien Moerman’ın sayılarına engel olamadı. İlk çeyrekte 10 sayı geriye düşen Anadolu Efes, maçın birinci çeyreğinde geri döndü ve ilk çeyreği 20-18 önde tamamladı.

Maçın ikinci çeyreği de ilk çeyrepe benzer bir şekilde geçti. Fenerbahçe, sertliğinin dozajını artırdığı ikinci çeyrekte Anadolu Efes’e sadece 16 sayı atma izni verdi. İkinci çeyrekte sertliğini iyice artıran Fenerbahçe Beko, iyi bir basketbol oynayıp öne geçti ve bu skoru korudu. Sarı lacivertliler, soyunma odasına 41-36 önde girdi.

Fenerbahçe, maçın üçüncü çeyreğinde daha da sert bir basketbol oynadı. Sarı lacivertliler, Marial Shayok’un üç sayı çizgisinin gerisinden attığı basketlerle sayı bulan Fenerbahçe, savunmada Devin Booker’ın aktifliği, hücumda da Nando De Colo ve Jan Vesely’nin iyi oyunlarıyla geçtiği üçüncü çeyrekte farkı çift hanelere çıkarmayı başardı. Sarı lacivertli takım, son çeyreğe 67-56 önde girdi.

Maçın son çeyreği, adına yakışır bir şekilde oynandı. Fenerbahçe Beko, bu maçı kazanma konusundaki kararlılığını gösterse de Anadolu Efes de deplasmandan galibiyetle ayrılmak için her şeyi yaptı. Maçın son bölümleri büyük bir heyecana sahne oldu.

Anadolu Efes, VasilijeMicic ve ShaneLarkin ikilisinin oyunlarıyla skorda dengeyi yakaladı ve oyun üstünlüğünü ele aldı. Fenerbahçe Beko, Jan Vesely’nin oyuna girmesinden sonra maça ağırlığını koydu ve maçın son dakikasına 84-83 önde girdi. Anadolu Efes, ShaneLarkin önderliğinde son dakikada maçı çevirdi ve 94-84 kazanmayı bildi.

Fenerbahçe Beko 20/34 ile %59 2 sayı, 11/34 ile %32 3 sayı ve 11/13 ile %85 serbest atış isabetiyle oynadı. Sarı lacivertli takım, 29 ribaund aldığı maçta takım halinde 15 asist yaptı.

Anadolu Efes ise 23/34 ile %68 2 sayı, 9/27 ile %33 3 sayı ve 16/19 ile %84 serbest atış isabetiyle oynadı. Lacivert beyazlılar, 27 ribaund aldığı maçta 17 asist yaptı.

Larkin Yıldız Gibiydi

Maç sonrasında açıklamalarda bulunan Anadolu Efes başantrenörü Ergin Ataman, yaptığı açıklamada Shane Larkin’in Avrupa’nın en iyi oyuncusu olduğunu ifade etti.

Larkin’in Fenerbahçe Beko karşısında bir yıldız gibi oynadığını ifade eden Ataman, bunun gelecekteki maçlar için bir işaret olduğunu belirtti.