TÜRK FUTBOL KULÜPLERİ PROTESTO ETMİŞTİ

Ülkemiz futbol kulüplerinin yayıncı müessese BeIN Sports’un yapması ihtiyaç duyulan ödemeleri aksattığı sebebi öne sürülerek almış olduğu protesto sonucu ilk defa Fatih Karagümrük ile Galatasaray içinde oynanan maçta uygulanmıştı.

Bu maç ile başlayan protesto süreci büyüyerek diğer maçlara etki etti ve bu protesto olayı her iki taraf için de sorun haline geldi. Son açıklamalar ve durumlar ne olacak belirsiz.

Karşılaşmanın ilk dakikasında sahada yer alan futbolcular hiç hareket etmediler.  Maç, 1’inci dakikanın peşinden oynanmaya başladı. 

Süper Lig Kulüpler Birliği Vakfı ve 1. Lig Futbol Kulüpleri Birliği Derneği bugün icra ettikleri ortak izahat ile Süper Lig’in 13’üncü haftasında ve Türkiye Futbol Federasyonu 1. Lig kapsamında yapılacak 15. hafta mücadelelerindeki bütün karşılaşmaların ilk dakikasında sahadaki bütün oyuncuların hareketsiz kalacağını duyurmuştu. 

 İLK 11’LERİ GÖSTERMİŞTİ

Yayıncı müessese BeIN Sports ise Karagümrük- Galatasaray maçı öncesinde meydana getirilen açıklamalarda ödemelerin tamamının yapıldığını duyurmuştu ve maçın ilk 60 saniyesinde meydana getirilen protesto sırasında ise ekrana takımların ilk 11’lerini getirmişti.

 TFF İLE BEİNSPORT SONUNDA ANLAŞTI

Türkiye Futbol Federasyonu, Süper Lig ve Türkiye Futbol Federasyonu 1. Lig gösterim haklarına sahip olan Digiturk beIN Media Group ile 2020-2021 sezonuna dair kontrat imzalandığını bildirdi. Türkiye Futbol Federasyonu’dan yapılan bildiriye göre, beIN Media Group, 2020-2021 sezonuna ait anlaşılan ilk taksit tutarını Türkiye Futbol Federasyonu’na yatırdı.

Türkiye Futbol Federasyonu’nu yaptığı açıklamada mağdur durumda olan hakkedişlerini yarın hesaplarına yatıracağı konusunda teminat verdi. Türkiye Futbol Federasyonu yaptığı bildiride şu ifadelere vurgu yaptı:

” İş ortağımız Digiturk ile meydana getirilen müzakere sürecine katkı elde eden ve desteğini esirgemeyen Süper Lig Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Sayın Mehmet Sepil, 1. Lig Kulüpler Birliği Derneği Başkanı Sayın Murat Sancak, 2 ve 3. Lig Kulüpler Birliği Derneği Başkanı Volkan Can, Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na, bütün kulüp başkanlarımıza ve Digiturk ve beIN MEDIA GROUP CEO’su Sayın Yousef Al-Obaidly’e Covid-19 salgının tesirleri sebebiyle olağanüstü dönemden geçtiğimiz bu süreçte gösterdikleri sabır ve iş birlikleri için teşekkür ediyoruz Türk futboluna uzun senelerdir kaynak aktaran Digiturk ile imzalanan sözleşmenin futbolumuz ve kulüplerimiz için hayırlı olmasını diler, kamuoyunun bilgisine sunarız.”