Türk Futbolu İçin Acı Haber

Trabzonspor bünyesinde forma giyen teknik direktörlük yapan ve başkanlık da yaparak hem Trabzonspor hem de Türk futbol tarihine geçen 80 yaşındaki Özkan Sümer bir süredir hastalığı nedeniyle tedavi görüyordu. 

Türk futbolunun efsane ismi Özkan Sümer alınan bilgiye göre bir süredir tedavisi yapılan hastanede hayata gözlerini yumdu. Türk futbolunun özellikle Karadeniz temsilcisi Trabzonspor Kulübü’nün efsanevi ismi olan Özkan Sümer Trabzonspor için forma giymiştir, teknik direktörlük ve Trabzonspor Başkanlığı yapmıştır.

Özkan Sümer i tanıyalım

Ocak 1940 tarihinde Karadeniz ile olan Trabzon’un müziği de ilçesi Maçka’da Üç çocuklu bir ailenin ortanca çocuğu olarak dünyaya geldi.  Ilkokul eğitimini Maçka’da bitiren Özkan Sümer ortaokul ve lise yıllarını Trabzon’da geçirdi. 

Daha henüz ortaokuldayken futbolculuk kariyerine idmanocağı futbol kulübünde başlayan Özkan Sümer bordo-mavili takım Trabzonspor’un kuruluşu ile birlikte Trabzonspor formasını 1967 tarihinde giymeye başladı.

Futbol hayatını sonlandırmaya karar verdikten sonra teknik direktörlük yapmak isteyen Özkan Sümer 1978 senesinde bordo-mavili kulübün teknik patronu oldu Karadeniz temsilcisi Trabzonspor 1978 ile 1979 yılları arasında ve 1980-1981 sezonunda şampiyonluk kupasını müzesine götürdü.

Türk futbol tarihinin önemli ismi Özkan Sümer 1983-1984 sezonunda Süper Lig’in sarı-kırmızılı ekibi Galatasaray’ın teknik direktörlüğünü de yaptı bu sezondan bir sezon sonra tekrar Trabzonspor’a dönen Sümer bordo-mavililer i bir yıl çalıştırdı 1990-1991 SMS ile 1997-1998 sezonunda da Karadeniz’in bordo-mavili ekibin i çalıştıran deneyimli teknik adam Türk futbol tarihi Efsanesi Özkan Sümer Konya Mobellaspor, Samsunspor ve Denizlispor kulüplerinde de bir yıl teknik direktörlük yaptı.

Trabzonspor’a başkanlık yaptı

Türk futbol Efsanesi Özkan Sümer Trabzonspor’un başkanlık görevine geldiğinde yıl 2001 gösteriyordu.  2003-2004 sezonunda henüz 2 hafta geçmişken görevinden istifa etme kararı aldı. 

Bu süre zarfından sonra Geride kalan günlerde 80 yaşını geride bırakan deneyimli futbol Efsanesi Özkan Sümer şu anki Trabzonspor yönetiminde genel koordinatörlük görevi ile meşguldü.

22 Temmuz 2006 tarihinden beri Trabzonspor‘da bölge ve eğitim koordinatörlüğü görevini üstlenen Özkan Sümer 2007’de Zeliha şimşekle eski Karadeniz Teknik Üniversitesi kadın futbolcusuyla sezona yalnızca 6 hafta kala Trabzonspor futbol takımını kurdu. 

kurulan Bu takım henüz ilk sezonu olmasına rağmen 2007-2008 sezonunda Türkiye kadınlar 1. liginden davet aldı.  Yeni kurulan Bu takım henüz çok geçmemesine rağmen bir sezon sonra şampiyonluk kupasını Müzesi’ne götürdü.