Türk Milli Sporcular Dünya Gündeminde

Dünyanın en prestijli yüzme internet sitelerinden biri olan SwimSwam tarafından verilen 2020 Swammy Ödülleri’nde Ulusal Gelişim Ödülü’nün sahibi Türkiye oldu.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre milli yüzücülerimizin 2020 yılı boyunca elde ettiği başarılar dünya genelinde ses getirdi. 2020 senesi pandemiden dolayı her ne kadar tüm etkinlik ve organizasyonları etkilese de milli sporcular aldıkları ödül ve dereceler ile zorlu günleri unutturdular.

Makalede Yer Alan İfadeler

Makalede yer alan isimlerden biri olan milli yüzücü Emre Sakçı için, “Emre Sakçı, Türkiye için bir yıl aradan sonra muhtemelen en kayda değer çıkış oldu.

Uluslararası Yüzme Ligi’nde yer alan 23 yaşındaki yüzücü, 25.74’lük derecesiyle erkekler kısa kulvar 50 metre kurbağalamada birinci oldu ve Türkiye rekorunu kırdı.

100 metre kurbağalamada ise 55.74’lük derecesiyle de rekor kırdı. Sakçı, 55.74 saniyelik derecesiyle 100 metrede de Avrupa rekorunu ele geçirdi.

100 metre kurbağalamada, 2020’den önceki en iyi zamanından neredeyse bir saniye daha iyiydi.” İfadelerini kullanıldı.

Makale aynı zamanda Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezileri hakkında da değerlendirmeler yapıldı. Makalede merkezler ile ilgili, “Türk sporcular, son üç yılda, toplam 90 yüzme yarışının 54’ünde ulusal rekorlar kırdı.

Bu, bir sonraki olimpiyat döngüsünde dünya sahnesine çıkmaya hazır görünen bir ülke için çok hızlı bir yükseliş.” İfadeleri kullanıldı.

“Rekorlara tanıklık etmekten guru duyuyoruz.”

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ise 2020 yılında elde edilen rekorlar ile ilgili, Yüzmede tarihe geçen bir yıla tanıklık etmenin gururunu yaşıyoruz.” ifadesini kullandı.

Bakan Kasapoğlu sözlerine “Sporcularımız, elde ettikleri derecelerle başta Tokyo 2020 olmak üzere önümüzdeki uluslararası organizasyonlarda ne kadar iddialı olabileceklerini bütün dünyaya kanıtladı.” Değerlendirmeleri ile devam ederken.

“Milli sporcularımızın başarılarının dünya yüzme camiası tarafından da yakından takip edildiğini görüyoruz. Kazanılan başarılar tesadüf değil. Ülkemizin sporcu altyapısına, doğru antrenör metotlarına ve uluslararası standartlardaki tesislere sahip olması, bu güzel tablonun en büyük sebepleri.

Genç kardeşlerimizin başarıları ve rekorları, övgüyle bahsedilmeye devam edecek. Buna yürekten inanıyoruz.” Şeklinde açıklamalarını sonlandırdı.

2020 yılında yüzmede elde edilen rekorların yanında “Yüzme Bilmeyen Kalmasın” projesi ile birlikte Türkiye’de çapında 1 milyon kişiye ulaşılmak isteniyor.