Türk Olimpiyat Tarihindeki İlk Jimnastik Madalyası

2020 Tokyo Olimpiyatları, tam gaz devam ederken milli sporcularımız başarıdan başarıya koşmaya devam ediyor. Ferhat Arıcan, jimnastik alanında paralel finalinde mücadele etti. Bronz madalya almaya hak kazanan genç yetenek, aynı zamanda Türkiye’nin jimnastikteki ilk madalyasının da sahibi oldu. İşte Ferhat Arıcan’ın gururlandıran mücadelesine dair tüm detaylar…

Ferhat Arıcan, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda artistik jimnastik paralel bar branşında yarıştı. Finale kadar yükselen milli sporcumuz, olimpiyatların 11. gününde bronz madalyanın sahibi oldu. Üçüncü olarak ülkemizi de gururlandıran ve kürsüde yerini alan Ferhat Arıcan, jimnastik alanında Türkiye’ye madalya getiren ilk isim oldu. Başarı haberi, sosyal medyada da büyük yankı uyandırdı.

15.633 Puan Aldı

Paralel bar aletinde yarışan Ferhat Arıcan, finalde mücadele etti. Son derece iyi bir performans sergileyen milli sporcumuz, sorunsuz bir bitiriş yaptı. Bu sayede toplamda 15.633 puan elde etti. Aldığı puan ile üçüncü sıraya yerleşen yetenekli jimnastikçi, Türk olimpiyat tarihinde bir ilke imza attı. 8 kişi arasından 3. olan Ferhat Arıcan, bizleri gururlandırdı.

Alman sporcu Lukas Dauser 15.700 puan alarak ikinci oldu ve gümüş madalya almaya hak kazandı. Çin ekibinden Jingyuan Zou ise 16.233 puan ile birinci sıraya yerleşti ve altın madalya ile ödüllendirildi.

Türk Sporcuların Olimpiyat Başarıları

Olimpiyatlarda jimnastik alanında yarışan sporcularımız erkeklerde Ahmet Önder, İbrahim Çolak, Ferhat Arıcan ve Adem Asil iken kadınlarda Nazlı Savranbaşı idi.

4 milli sporcumuz erkeklerde toplam 7 müsabakada finalde mücadele ederken Nazlı Savranbaşı finali göremedi.

Ahmet Önder, madalya alamayacak durumda iken yaşadığı sakatlık neticesinde riske girmek istemeyerek yarıda bıraktı. Bu sayede olimpiyatları 7. sırada tamamladı.

Adem Asil ise atlama masasında 6. olurken, halkada 7. sıraya yerleşti. Genel tasnifte aldığı derece ise 15.

İbrahim Çolak da başarısı ile bizi gururlandırarak 5. oldu.

2020 Tokyo Olimpiyatları’nda Türk sporcular, çok sayıda ilke imza attı. Bunlar arasında bireysel olarak okçuluk dalında mücadele ederek altın madalya almaya hak kazanan Mete Gazoz, başı çekti.