TÜRK OLİMPİYATININ ÖNCÜ İSMİ SIRRI TARCAN 2

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin kurucusu Selim Sırrı Tarcan, Türk olimpiyatının öncüsü olarak kabul edilir. Selim Sırrı Tarcan’ın hayatı, sporla tanışması ve Türkiye’de olimpik sporların öncüsü olma serüveni ise fazlasıyla merak konusu.

Bu yazımızda ilk yazı dizimizin devamı olarak Selim Sırrı Tarcan’ın hayatında başka neler olmuş onları inceliyoruz.

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesinde 4 yıl başkanlık

Türkiye’de olimpizmin öncüsü olarak bilinen Selim Sırrı Tarcan, kurucusu olduğu Türkiye Milli Olimpiyat Komitesinde 1923–1927 yılları arasında 4 yıl başkanlık yaptı. Bu komitenin kurulmasından önceki sürece bakıldığı zaman, özellikle I. Dünya Savaşı’nın bitmesiyle birlikte Osmanlı’nın pek çok alandan dışlandığı görülüyor. Bunun spordaki örneği ise Osmanlı Devleti’nin IOC’den ihraç edilmesi.

Bu sebeple ki Osmanlı Devleti yıllar boyunca pek çok müsabakaya katılamadı. Ancak 1921 yılında, Tarcan’ın IOC temsilciliğine dair bazı unvanları Coubertin’in de yardımıyla geri verildi. Bunun üzerine kolları sıvayan Tarcan, 25 Haziran 1922’de II. Osmanlı Olimpiyat Cemiyeti’ni kurdu.

Başkanlığına ise Hasip Bayındırlıoğlu’nu getirdi. Öte yandan 1922’nin 31 Temmuz’unda, İstanbul’da Ali Sami Yen önderliğinde Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı (TİCİ) kuruldu. Selim Sırrı Tarcan ise TİCİ’de başdanışman olarak görev yaptı. Bu görevle birlikte Tarcan, II. Osmanlı Olimpiyat Cemiyeti’ni feshetti.

1922’nin ağustos ayında ise Tarcan tarafından geçici olarak III. Osmanlı Olimpiyat Cemiyeti oluşturuldu. Ayrıca Olimpiyat Komitesinin oluşturulması için TİCİ yöneticileriyle ortak olarak çalışan Selim Sırrı Bey, 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet’in ilan edilmesiyle birlikte yeni komiteyi de kurmuş oldu. Komite 2 Kasım 1923’te Türkiye Milli Olimpiyat Cemiyeti olarak ilk toplantısını düzenledi.

Tarcan’ın eleştirileri tepki topladı

Selim Sırrı Tarcan’ın İzmir’de verilen konferansta sarf ettiği bazı sözler, onun TİCİ ile yollarını ayırmasına sebep oldu. Tarcan bu konferansta yöneticilerin sporcuların amatörlük ruhunu öldürdüğünü, sporcuların da kendilerini profesyonelliğe kaptırdığını düşündüğünü dile getirdi.

Sözleri tepki toplayan Tarcan, TİCİ tarafından kınandı. Bunun üzerine kurucusu olduğu TMOK’un toplantılarına katılmamaya başlayan Selim Sırrı Bey, komite tüzüğü gereğince 1927 yılından itibaren izinli sayıldı. Bu olaydan sonra da Selim Sırrı Tercan yerine Ali Sami Yen komite başkanlığına seçildi.

Bir dönem, önce bürokratlık yapan sonra da siyasete atılan Selim Sırrı Bey, 2 Mart 1957’de İstanbul’da hayata gözlerini yumdu.