TÜRK SPORUNA DAMGA VURAN KADINLAR

Türk kadın sporcular, yurt içi ve yurtdışı spor müsabakalarında gösterdikleri başarılar ile ülkemizi gururlandırmaya devam ediyor.

Tarihin her döneminde farklı spor branşlarında kazandıkları başarılar ile hemcinslerine örnek teşkil eden Türk kadın sporcuların ilk olimpiyat macerası Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen 19 spor dalında 129 karşılaşmanın yapıldığı ve 49 ülkenin katılım gösterdiği 1936 Berlin Olimpiyatları’na katılarak başladı. Halet Çambel Berlin Olimpiyatları’nda 5 maç oynayarak Türk tarihinde olimpiyatlara katılan ilk Türk kadın sporcu ve aynı zamanda ilk Türk kadın eskrimci ünvanının sahibi oldu. Olimpiyat sporcularımız Halet Çambel ve Suat Fetgeri Aşeni daha sonra bu yaktıkları olimpiyat ateşinin hızla ve başarıyla devam edeceğini o dönemden göstermiş oldu.

Yüzmeden basketbola, eskrimden atletizme farklı spor alanlarında kendini göstermeye ve ülkemizi gururlandırmaya devam eden Türk kadın sporculara gün geçtikçe yenileri eklenmeye devam ediyor. Bunun en güzel örneklerinden biri 1992 yılında Barcelona Olimpiyatları’nda madalya alarak göğsümüzü kabartan Hülya Şenyur’tur. Pek çok farklı branşta müsabakalara çıkmaya devam eden kadın sporcular arasında şu ana kadar altın madalya kazanan tek kadın sporcu ise 2004 Atina Olimpiyatları’nda halter branşında ülkemizi temsil eden Nurcan Taylan olmuştur.

REKORTMEN DALIŞÇI DERYA CAN

1979 yılında Çanakkale’de doğup büyüyen ve eğitimini Çanakkale’de tamamlayan rekortmen dalışçı Derya Can Türk kadınına örnek olmanın kendisi için büyük bir gurur olduğunu söylüyor. 15 yaşında serbest tüplü dalışa başlayan ve serbest dalışta 9 dünya rekoruna sahip olan sporcunun 60 tan fazla Türkiye rekoru bulunuyor. Derya Can 2016 yılında sabit ağırlık mono palet dalışında 2 dakika 2 saniyede 78 metreye dalarak dünya üçüncüsü oldu ve aynı zamanda 77 metrelik Türkiye rekoruna imza attı.

ULUSLARARASI MÜSABAKALARDA İLK KADIN RAKET İPEK ŞENOĞLU

23 yaşında uluslararası müsabakalara katılarak adını duyurmuş ilk başarılı kadın tenisçimiz İpek Şenoğlu’dur. Yurt içi tenis kariyerinde 41 şampiyonluğa sahip olarak arkasından gelen milli gururlarımız Başak Eraydın, İpek Soylu, Çağla Büyükakçay ve Yankı Erel gibi başarılı kadın tenisçilere örnek teşkil etmektedir.

POTANIN PERİLERİ DUR DURAK BİLMİYOR

Potanın perileri lakaplı Türkiye A Milli Kadın Basketbol Takımı ilk kez bu ismi 2005 yılında İzmir’de kullanmaya başladı. Potanın perilerinin ilk olimpiyat macerası 2012 yılında Londra’da düzenlenen Yaz Olimpiyatları’nda başladı. Çeyrek finalde 5. Olarak ülkemize bu gururu yaşattı. 2014 yılında Dünya Şampiyonası’nda yarı finalde 4. Olarak ise daha sonra giderek artacak başarılarına bir başarı daha eklemiş oldular.

2021 yılında 17-27 Haziran tarihleri arasında Avrupa şehirleri İspanya ve Fransa’nın ev sahipliğini yapacağı  FIBA 2021 Kadınlar Avrupa Şampiyonası’na katılmaya hak kazanarak gelecek dönemde de Türk sporunda kadın basketbolcuların başarılarına devam edeceğini gösteriyor.