Türkiye Avrupa Kupalarına Gidemeyebilir

Kulüplerimizin gittikleri Şampiyonlar Ligi, UEFA Avrupa Ligi ve bu sezon Konferans Ligi gibi uluslararası kulüp turnuvalarında birkaç sezondan bu yana oldukça başarısız sonuçlar alması, kapıda bekleyen tehlikeyi tekrar hatırlattı.

UEFA’nın ülke puanı klasmanında 19’uncu sıraya kadar gerileyen Türkiye, eğer iyi sonuçlar gelmezse önümüzdeki sezon Avrupa’ya 5 yerine 4 temsilci göndermek zorunda kalabilir.

Şampiyonlar Ligine Direkt Katılım Hakkını Kaybetmiştik

Türk takımlarının uzun zamandan bu yana Avrupa Kupalarında etkili bir performans ortaya koyamaması, beraberinde çok büyük bir tehlikeyi getirdi. Hatırlanacağı üzere 2020/2021 sezonunun Aralık ayında ülkemizi temsil eden Sivasspor ve Beşiktaş’ın Avrupa Ligi’nden elenmesiyle birlikte 2022/2023 sezonunda UEFA Avrupa Ligi ve Şampiyonlar Ligi’ne doğrudan temsilci gönderme hakkımızı kaybetmiştik.

2020/2021 sezonunun şampiyonu olan Beşiktaş, 2021/2022 sezonunda Şampiyonlar Ligi’ne doğrudan gidebilmek için turnuvanın kazananının UEFA’nın ülke puanı sıralamasında ilk 10’da olan bir ülkenin takımı olmasını beklemiş ve finale Manchester City ve Chelsea çıkınca bu sezon doğrudan katılma hakkını kazanmıştı.

Bu sezonun şampiyonu kim olursa olsun Türkiye, önümüzdeki sezon Şampiyonlar Ligi’ne doğrudan bir temsilci gönderemeyecek ama problem bununla da beraber bitmiyor.

Bu sezon Trabzonspor’un ve Sivasspor’un Konferans Ligi’nde elenmesi, Beşiktaş ve Fenerbahçe’nin de galibiyet alamaması nedeniyle iyiden iyiye düşen ülke puanımız, ülkemizi 19’uncu sıraya kadar attı.

Bir hayli düşen ülke puanı nedeniyle temsilcilerimizden gelecek galibiyetlere çok daha fazla ihtiyacımız olan bir dönemden geçerken eğer istenilen sonuçlar gelmez ve bu sezon itibariyle ülke puanı sıralamasında ilk 15’e giremezsek, önümüzdeki sezon UEFA Konferans Ligi’ne katılacak temsilci sayımız 4’ten 3’e düşecek.

Sıralamada Türkiye Ne Durumda?

Görünen kötü tablonun daha iyi bir hale gelebilmesi için Avrupa kupalarındaki temsilcilerimizin daha iyi performanslar göstermesi ve galibiyetler alması şart gözüküyor.

Kupaların grup aşamasında alınan her galibiyet sezon içinde alınan ülke puanına 2 puanlık katkı yapar ve sezon sonunda alınan puanların kupalara katılan temsilcilerin sayısına bölünmesiyle sezon ortalaması alınırken ülke sıralaması ise son 5 sezonun ortalamasıyla ortaya çıkar.

Kupaların prestijine ve zorluğuna göre gruptan çıkma, çeyrek final, yarı final ve final aşamalarında verilen puanlar değişir. Bu çerçeveden bakıldığında Fenerbahçe ve Beşiktaş’ın gruptan çıkma şansları bulunuyor ancak bu ihtimali gerçekleştirebilmek için geriye kalan maçlarında daha iyi performanslar göstermeleri gerekiyor.

Galatasaray ise bu sezon oynadığı maçlarda aldığı galibiyet ve beraberliklerle ülke puanına en çok katkı yapan takım olmakla birlikte, 3 maçta topladığı 7 puanın avantajıyla gruptan çıkma ve turnuvada ilerleme şansı en yüksek gözüken temsilcimiz olarak öne çıkıyor.

Türkiye’nin ilk 15’e girebilmek adına önünde Hırvatistan, Yunanistan, Kıbrıs Rum Kesimi ve Çekya temsilcilerinin gösterdiği performanstan daha iyi performans göstermesi gerekiyor.