Türkiye Basketbol Süper Ligi Klasiği Anadolu Efes – Fenerbahçe Rekabeti

Eylül 2021’de başlayacak olan Türkiye Basketbol Süper Ligi’nin yeni sezonu için takımlar hazırlıklarına devam eder ve son dakika transferlerini tamamlarken 2020 – 2021 sezonunu birinci ve ikinci olarak tamamlayan Anadolu Efes ve Fenerbahçe Beko’nun özellikle geçtiğimiz sezondaki rekabetine bir göz atalım.

Türkiye Basketbol Süper Ligi’nin en iyi takımlarından oldukları için basketbolseverlerin karşılaşmalarını kaçırmadan takip ettiği Anadolu Efes ve Fenerbahçe Beko, geçtiğimiz sezon grup aşamasında biri evde biri deplasmanda olmak üzere iki kere karşılaştı. 2020 – 2021 sezonunda nefes kesen bir performans göstererek sadece bir maç kaybeden Anadolu Efes, Fenerbahçe Beko ile olan mücadelelerinin ikisini de kendi hanesine yazdırdı.

Fenerbahçe’nin sahasında oynanan mücadelede, oldukça yakın ve çekişmeli geçmesine karşın kazanan taraf 88 – 84 ile Anadolu Efes oldu. Deplasmanda gelen zaferin ardından, Anadolu Efes, ikinci maçta kendi sahasında ağırladığı Fenerbahçe Beko’yu bu sefer 85 – 72 yenmeyi başardı.

Oyuncu İstatistikleri

Fenerbahçe Beko’nun geçen sezonki en skorer ismi olan Nando de Colo toplamda 307 sayı, maç başına ise 18.05 sayı getirdi. Öte yandan, Anadolu Efes’in en çok sayı getiren oyuncusu Tibor Pleiss, toplamda 197 sayı ve maç başına 15.15 sayı ile bu alanda Fenerbahçe’nin gerisinde kaldı.

Anadolu Efes’in en iyi ribaunt oyucusu, maç başına ortalama 7.3 ve toplamda 202 ribaunt ile Adrien Moerman oldu. Fenerbahçe’de ise aynı unvan, maç başına 6 ribaunt ve toplamda 72 ribaunt ile Kyle O’Quinn’e gitti.

Genel Durum

Bu iki takım arasındaki rekabetin genel durumuna, kazandıkları toplam kupa sayısından bakılabilir. Fenerbahçe Beko, 1 EuroLeague, 9 Türkiye Şampiyonluğu, 3 Türkiye Basketbol Şampiyonası, 7 Türkiye Kupası ve 7 Cumhurbaşkanlığı Kupası kazandı ve toplamda 27 kupanın sahibi olmayı başardı. Anadolu Efes ise, 1 EuroLeague, 1 Koraç Kupası, 15 Basketbol Süper Ligi, 11 Türkiye Kupası, 12 Cumhurbaşkanlığı Kupası ile toplamda 40 kez kupa kaldırmayı başararak, Fenerbahçe ile arasındaki kupa savaşında mücadeleyi önde götüren takım oldu.