Türkiye Futbol Federasyonu’ndan Pandemi Gelişmesi

Türkiye Futbol Federasyonu yeni tip koronavirüs (Covid-19) a yakalanan sporcular için karantina süresi protokolünde değişikliğe gitti. Yapılan açıklamada, 10. gün yapılan PCR testinden pozitif sonuç çıkması durumunda oyuncunun sahaya çıkması için test tarihini takip eden farklı bir dönemde ard arda 2 negatif sonuç alınması gerekmekte.

Testi sonucu pozitif çıkan vakalarda karantina süresi değişti. Bu durumda, Covid-19 testi pozitif olan ancak semptomu olmayan sporcular 10 gün karantinada kalmasının ardından yapılan 2. testin negatif çıkması durumunda 11. gün sahaya çıkabilir.

Türkiye Futbol Federasyonu‘nun internet platformunda paylaşılan açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı cephesinden değişen karantina, test uygulamaları ve karantina uygulaması kapsamında, covid-19 testi pozitif olan ancak semptom göstermeyen sporcuların 10 günlük izolasyon süresinin sonunda yapılan PCR testinin negatif çıkması durumunda 11. gün sahada yerini alabileceği belirti.

Beklenen açıklama geldi

Yapılan açıklamada, 10. gün yapılan PCR testinden pozitif sonuç çıkması durumunda oyuncunun sahaya çıkması için test tarihini takip eden farklı bir dönemde ard arda 2 negatif sonuç alınması gerekmekte.

Bu bağlamda Türkiye Futbol Federasyonu Sağlık Kurulu tarafından yenilenen Pozitif Vaka Senaryosu’nun kabul edilmesi ve hayata geçmesine karar verildiği bildirildi.

Kulüpler Birliği Vakfı, 4 Aralık 2020 tarihinde Türkiye Futbol Federasyonu‘na yaptığı başvuruda tüm kulüplerin görüş birliğinde olduğu ve karantina süresinin kısaltılması gerektiği hakkında başvuruda bulunmuştu.

Türkiye Futbol Federasyonu da takımların izolasyon sürecinin 14 günden 10 güne indirgenmesi kapsamındaki beklentisini Bilim Kuruluna bildirmişti.

TFF’nin açıklaması şu şekilde

TFF Yönetim Kurulu 14.12.2020 tarihli toplantısında; Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından değiştirilen izolasyon, test ve karantina uygulamaları kapsamında, futbola dönüş uygulamalarına ilişkin pozitif vaka durumunda testi pozitif çıkan semptomsuz kişilerin 10. gün yapılacak Covid-19 PCR testinin pozitif olmaması durumunda 11. gün sahaya dönebilmelerine, 10. gün yapılan testin negatif olmaması durumunda ise sahaya dönüş için test tarihini izleyen farklı takvim günlerinde peş peşe 2 negatif sonuç alınması halinde sahaya dönebilmelerine, bu doğrultuda TFF Sağlık Kurulu tarafından güncellenen Pozitif Vaka Senaryosunun kabulüne ve uygulanmasına karar vermiştir.”

Alınan bu kararla yeni tip koronavirüse (Covid-19) yakalanan futbolcuların testi pozitif çıktıktan sonra karantinada kalma süresi 14 günden 10 güne ildirilmiş oldu.