TÜRKİYE FUTBOL FEDERASYONU’NDAN SON DAKİKA SEYİRCİ KARARI

Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle 2019 – 2020 sezonunun ikinci yarısındaki ve 2020 – 2021 sezonundaki bütün maçlar tedbirler kapsamında seyircisiz oynanırken, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), yeni futbol sezonu için Covid – 19 aşılarını tamamlamayan seyircilerin, takımlarının maçlarını tribünden izleyemeyeceği kararını aldı. Ayrıca statlarda misafir takım taraftarları için ayrılan yerlerin, ev sahibi takımın taraflarının kullanabileceğini misafir takımların seyircilerinin deplasman maçlarında takımlarını tribünden destekleyemeyeceğini belirtti. İşte TFF tarafından 2021 – 2022 futbol sezonu için alınan seyirci kararları…

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) resmî sitesinden yapılan yeni seyirci düzenlemesine ait açıklama, futbol camiasında oldukça ses buldu. 1,5 yıldır bütün dünyayı kasıp kavuran Covid – 19 salgını nedeniyle 1,5 yıldır maçların seyircisiz oynanması konusunda yeni düzenlemeler yapan TFF, kararların ligin açılış mücadelesiyle birlikte geçerli olacağını duyurdu. Süper Lig ve TFF 1. Lig müsabakaları için kapsamlı kurallar belirlenirken, TFF 2. Lig ve TFF 3. Lig’de seyircilerin stadyumlara girişi HES Kodu uygulamasıyla ev sahibi kulübün yetkisine bırakıldı.

Aşı Olmayan Statlara Giriş Yapamayacak

Türkiye Futbol Federasyonu tarafından seyirciler için Stadyumlara Giriş Şartları’nda değişiklik yapılırken, ülkemizin Covid – 19 salgını nedeniyle verdiği mücadele kapsamında aşı takvimi tamamlanmamış seyircilerin stadyuma alınmama kararı alındı. Aşı takvimini tamamlamış ve son aşı günü üzerinden 14 gün geçmiş seyirciler ve Covid – 19 geçirmiş kişiler ise izolasyon süreleri üzerinden 180 gün geçmesi itibariyle stadyumda seyirci olarak takımlarını destekleyebilecekler.

Öte yandan alınan yeni tedbirlerin yürürlüğe girdiği tarihten önce kombine bilet satışından yararlanmış seyircilerin, takımlarının mücadelesinden 48 saat önce PCR testi yaptırması ve bu testin negatif çıkmasıyla birlikte tribünden takımlarını destekleyebilecekleri kararı alındı. Fakat bu seyircilerin bakanlık tarafından alınan aşı grubuna dahil olması durumunda ise 60 gün süre içerisinde aşı takvimini tamamlayıp tamamlamadığı baz alınacak.

12 Yaş Altı da TFF Kurallarına Tabii Tutulacak

Alınan yeni kararlar neticesinde 12 yaşını tamamlamamış ve T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen aşı yaş grubuna dahil olmamış çocukların ise statlara girişi hakkında çalışma yapan Türkiye Futbol Federasyonu, mücadeleden 48 saat öncesinde koronavirüs PCR testi yaptırması ve bu test sonucunun negatif çıkması şartı koydu.