Türkiye Futbol Federasyonu’nun Yabancı Kuralı

Türkiye Futbol Federasyonu’nun Yabancı Kuralı

9 Temmuz 2021 Kapalı Yazar: SporTakvimiGuncel

This content has been archived. It may no longer be relevant

Türkiye Futbol Federasyonu’nun açıklamış olduğu yeni yabancı kuralına göre önümüzdeki sezon takımlarda sadece 14 yabancı futbolcu yer alabilecek. Bu yabancıların en fazla 8’i sahada olabilecek iken kalan 6 futbolcu ise yedek kulübesinde olacak. Öte yandan bir sonraki sezon yani 2022 – 2023 sezonunda ise bu rakam 7 + 5 şeklinde; ondan sonraki sezonda yani 2023 – 2024 sezonunda ise bu sistem 6 + 4 şeklinde olacak.

Açıklanan bu yeni karar neticesinde kulüpler hem limit açısından hem de kadro planlaması açısından zorlanmaya başladı. Bu yüzden başta 4 büyükler olmak üzere Süper Lig takımları kadro ve transfer planlarını yeniden gözden geçirme kararı aldı.

4 Büyüklerin Yabancı Futbolcu Kontenjanları

Türkiye Futbol Federasyonu’nun yeni yabancı kuralının yanı sıra bundan böyle takımlar gelecek sezon için 28 futbolcusunu tescil ettirebilecek. Bilindiği üzere geçen sezon transferde büyük ses getiren Fenerbahçe’nin kadrosunda 37 futbolcu bulunuyor ve bunları 17’si yabancı futbolcu.

Yeni yabancı kuralı ile en çok zorda kalan takımlardan biri olan Fenerbahçe, yeni bir yabancı transfer edebilmek için takımdan dört yabancı oyuncusunu göndermek zorunda. Üstelik bunu limitlere uyarak yapmak zorunda. Öte yandan geçen sezon şampiyonluğu averaj ile kaçıran Galatasaray’ın da kadrosunda 37 futbolcu bulunuyor ve bunların 12’si yabancı futbolcu.

Yabancı Kuralı Takımları Çıkmaza Soktu

Her ne kadar bu sezon harcama limiti en yüksek takım sarı kırmızılılar olsa bile kadro planlamasını yeni yabancı kuralına göre yapmak Galatasaray’da ekstra bir mali yük getirecek. Geride bıraktığımız sezonu şampiyon olarak tamamlayan Beşiktaş’ın durumu ise Fenerbahçe ve Galatasaray oranla biraz daha iyi. Bilindiği üzere kadrosunda 30 futbolcu bulunduran siyah beyazlılarda bu futbolculardan 11’i yabancı oyuncu. Kadrosundaki yabancı durumu rakiplerine göre iyi olan Beşiktaş’ın ise harcama limiti diğerlerine oranla biraz daha düşük.

Bu yüzden siyah beyazlılarda transfer yaparken oldukça dikkatli olmak zorunda. Son olarak sezon sonunda 4 yabancı transferi yapan Trabzonspor’un da yabancı kontenjanı şu an oldukça dar. 1 yabancı futbolcu transfer etme hakkı kalan bordo mavililerin başka yabancı futbolcuları takıma katabilmesi için bazı oyuncularını elden çıkarması gerekiyor. Aksi takdirde Trabzonspor’da diğer takımlarında yapabileceği gibi sözleşme feshileri başlayacak ve bu da harcama limitlerini olumsuz etkileyecek.