Türkiye’de Hakemlik

Türkiye’de hakemlik gelişen teknolojiyle birlikte Anadolu Üniversitesi’nin internet üzerinden verdiği online eğitim sayesinde ilk adımı atılan bir organizasyondur. Hakem olabilmenin yolunu başlatan bu sertifika programına başvurabilmek için en az lise mezunu olmak ve 18 yaşından büyük, 30 yaşından küçük olmak gerekir. Alınan sertifika sonrasında hakemliğin gerektirdiği fiziksel koşulları yerine getirebilmeyi ölçen bir koşu testi yapılır ve bu testi geçen kişiler “Aday Hakem” unvanını kazanır.

Hakem Nasıl Olunur?

Bu noktada tek bir fiziksel testin yeterli olmadığını, hakemlik yapmak isteyen kişilerin hastanelerin çeşitli dallarından gerekli sağlık raporlarını alması gerektiğini hatırlatmak gerek. Aday hakemlik sürecinde yönetilen maçlarda gösterilen performans, hakemliğe duyulan aidiyet ve görevlere katılım gibi süreçler bu yolda ilerlemek isteyen kişilerin önem göstermesi gereken konulardır. 3 sene içerisinde aday hakemlikten yükselemeyen kişilerin aday hakemlikleri de düşürülerek hakemlikle olan ilişikleri kesilir.

Bu açıdan meşakkatli bir yol olan hakemlik kısa ve orta vadede düzenli bir meslek yerine bir hobi olarak görülmesi gereken bir disiplindir denilebilir. Aday Hakemlikten başlayıp Süper Lig hakemliğine kadar giden süreçte çeşitli klasmanlardan geçen hakemler için ilk tahlilde ekonomik bir tatminin olması pek mümkün olmasa da hakemliğin biraz daha idealist bir anlayışla yürütülüyor olması bu durumu göz ardı etmek için bir sebep olabilir.

Pek tabii bu uzun yolunda Türkiye’nin en önemli hakemi olan Cüneyt Çakır gibi “Elit Hakem” statüsü kazanıldığında 5 ay için 300 bin Türk Lirası gibi önemli ücretleri kazanabiliyor olma ihtimali vardır.

Neden Hakem Olunur?

Futbol sokaklarda iki taş, oyuncular ve topla oynanabilen basit bir oyundur. Ancak bu oyunun profesyonel anlamda oynanabilmesi için gereken en önemli yapıtaşlarından birisi hakemdir. Hakemler adaleti, eşitliği sağlayabilmek adına sahada görev alırlar ve belirli bir otoriteyi temsil eden kişiler olurlar. Bu noktada verilen kararların herkesi tatmin etmeyeceği, çoğu zaman taraftarların ve bilhassa fanatik olanların hakem olanlara gösterdiği tepkilerin göz önünde bulundurulması gerekir. Ancak bu oyunun tam olarak da bu anlamda ihtiyaç duyduğu şey verdiği kararlarla, gösterdiği tavırla oyunu güzelleştiren hakemlerdir.