Türkiye’nin Dünya Kupasına Gitme İhtimalleri

A Milli futbol takımı, 2022 Dünya Kupası yolunda önemli bir avantaj yakaladı. 2022 Katar Dünya Kupası elemeleri G grubu Dokuzuncu maçında Cebelitarık’ı 6-0’lık skorla geçen Kımızı beyazlı ekip, Norveç ve Hollanda’nın puan kaybetmesiyle beraber grupta iddialı bir konuma geldi.

Norveç’in Letonya ile 0-0 berabere kalmasının ardından gol averajı ile ikinci sıraya yükselen milliler, Hollanda’nın da Karadağ karşısında aldığı 2-2’lık skor sonucunda Dünya Kupasına katılma şansını artırdı. Bu sonuçlardan sonra grupta kartlar yeniden dağıtıldı ve Kırmızı beyazlıların gruptan çıkma olasılığı oldukça arttı. İşte A Milli takımın gruptan çıkma ihtimalleri…

A Milli Takım, 2.Sıraya Yükseldi

2022 Dünya Kupası Yolunda son viraja giren A Milli futbol takımı, ilk engelin de sahadan istediği sonucu alarak ayrıldı. Grubun en zayıf rakibi Cebelitarık karşısında Norveç ile olan  gol averajı farkını Azaltmak için sahaya çıkan kırmızı beyazlı ekip, 6-0’lık skor ile istediğini almış oldu.

Ayyıldızlıların Cebelitarık maçını oynarken bir yandan da gözü kulağı Norveç Letonya karşılaşmasında oldu. Cebelitarık maçına erken bitmesi ile gözünü Norveç-Letonya karşılaşmasına çeviren Milliler, Oslo’dan gelen haberin ardından grupta 2.sıraya yükselmeyi başardı.

Katar 2022 Dünya Kupası elemelerinde Dokuzuncu maçlar tamamlandığında Puanını 18’e yükselten ve +10’a averaja sahip olan Kırmızı beyazlılar, Letonya ile golsüz berabere kalan Norveç ile puan puana geldi ve +1 gol averajıyla Norveç’in üstüne çıkmayı başardı.

Daha sonra gecenin Son maçında Karadağ deplasmanına çıkan Hollanda iki sıfır öne geçtiği maçta son dakikalarda yedi gol ile sahadan iki kilit beraberlikle ayrıldı ve Dünya Kupası’na gitmeyi garantileyemedi. Hollanda maçından sonra Çifte mutluluk yaşayan Kırmızı beyazlılar, son maçlar öncesinde lider Hollanda’nın 2 puan gerisinde yer aldı.

Grubun Son maçlarında Hollanda evinde Norveç’i konuk ederken, A Milli takım Karadağ deplasmanına çıkacak. Hollanda ile Norveç’in karşı karşıya geldiği senaryoda önemli bir avantaja sahip olan kırmızı beyazlılar için Dünya Kupasına gitmek adına birkaç ihtimal bulunuyor.

Dünya Kupası Bileti İçin İhtimaller

Norveç, deplasmanda Hollanda’yı devirmeyi başarırsa kırmızı beyazların Karadağ karşısında alacağı üç puan, Millileri grup liderliğine yükseltecek ve Dünya Kupasına direkt katılma hakkını kazanmış olucak. Böyle bir senaryoda A Milli Takım’ın Karadağ’ı, Norveç’in Hollanda’yı yendiği skordan 1 gol fazlası ile  devirmesi gerekiyor.

Bu durumda Türkiye grup lideri olarak dünya kupasına direkt katılacak 2.Norveç Playoff oynama hakkı kazanacak. Genel Averajda Norveç’ten bir gol fazlası bulunan Kırmızı beyazlılar, Toplam gol sayısında da rakibinden üstün durumda.

Bu yüzden Türkiye’nin Karadağ’ı Tek farkla devirmesi durumunda Norveç’in grup liderliğine yükselmesi için  Hollanda karşısında en az üç gol fark ile galip gelmesi gerekiyor. Eğer Norveç Hollanda karşısında berabere kalır veya mağlup olursa Türkiye, Karadağ karşısında bir puan alırsa play off’u garantilemiş olacak.

Bu durumda Hollanda grup lideri olarak Dünya Kupası’nda direk katılacak. Başka bir ihtimalde ise Türkiye ve Norveç’in  son maçlarda mağlup olması halinde averajda daha iyi olan takım playoff turunda mücadele edecek.