Türkiye’nin Şansı Döndü

Dünya Kupası Avrupa Elemeleri G grubuna oldukça iyi bir başlangıç yapmasına rağmen ilerleyen maçlarda aldığı üst üste kötü sonuçlarla gruptan lider veya eleme oynayarak çıkma şansını bir hayli zora atan Türkiye’nin şansı, 13 Kasım’da oynanan 9’uncu maçlardan çıkan sonuçlarla birlikte ciddi oranda arttı.

Elemelerin en zayıf halkası Cebelitarık’ı kendi sahasında ağırlayan Millilerimiz maçtan 6-0 galip ayrılarak averajını toparlayıp şansını devam ettirme fırsatı bulurken, grupta üstünde yer alan Hollanda ve Norveç’in oynadıkları maçlarda puan kaybetmesiyle birlikte artık çok daha iç açıcı bir tablo var.

Kader 16 Kasım’da Belli Olacak

Türkiye’nin konuk ettiği Cebelitarık’ı 6-0 mağlup ettiği 13 Kasım akşamında Norveç’in Letonya ile 0-0 berabere kalması Türkiye’ye gruptan çıkmak adına büyük bir avantaj verirken, Hollanda’nın da son 10 dakikasına 2-0 önde girdiği maçta Karadağ ile 2-2 berabere kalması Ay Yıldızlılar için gruptan direkt çıkma hesaplarını da ortaya çıkarmaya başladı.

Stefan Kuntz yönetiminde 3’üncü maçına çıkan ve 10 kişi kalınca daha da zayıflayan Cebelitarık’ı 6-0 mağlup eden Millilerimiz, zayıf rakibini bol golle yenmenin de karşılığını averaj olarak Norveç’in üstüne çıkarak aldı.

Gruptaki son maçında Hollanda’ya son 10 dakikada bir şok yaşatarak büyük bir sürpriz yaratan Karadağ ile 16 Kasım tarihinde karşı karşıya gelecek olan Türkiye’nin bir gözü de aynı saatte oynanacak Hollanda-Norveç maçında olacak.

Türkiye’nin bu maçtan galip ayrılması durumunda, Hollanda ile Norveç arasında oynanacak maçın önemi de artacak. Hollanda’nın 20 puanı bulunduğu için eğer Norveç maçından galip ayrılırsa gruptan kesin olarak direkt çıkacak.

Hollanda eğer Norveç ile berabere kalırsa bu durumda da Türkiye ile Hollanda arasındaki averaj farkına bakılacak ancak bu alanda da Hollanda’nın çok ciddi bir avantajı bulunuyor. Bununla birlikte en sürpriz sonuç olarak görülen Norveç galibiyeti durumunda ise, Hollanda grup aşamasından yükselemeyecek ve Norveç ile Türkiye’den hangisinin daha iyi averajı varsa o takım Katar’a direkt giden bileti alacak.

Tüm bu hesaplamalarla birlikte Türkiye’nin play-offlara katılma ihtimali çok daha fazla olarak görülebilir ancak yine de her şey 16 Kasım tarihinde belli olacak.

Karadağ ile 3 Kere Karşılaşmıştık

Hollanda karşısında 10 dakikada bulduğu 2 golle Portakalları büyük bir hüsrana sürükleyen Karadağ ile Türkiye bu zamana kadar 3 kere karşılaştı. İki takım arasındaki ilk maçı Mehmet Topal’ın tek golüyle Milli Takımımız kazanırken, diğer iki maçta Karadağ, Hollanda karşısında uyguladığı tarifeyi bize de yansıtmıştı.

2018’deki maçta Türkiye karşısında 2-0 geriye düşen Karadağ, maçtan 2-2 berabere ayrılmayı başarırken, bu yıl yapılan ve iki takım arasındaki ilk resmi maç olan maçta da yine aynı senaryo yaşanmış ve Türkiye, konuk ettiği Karadağ karşısında 2-0 öne geçmesine rağmen üstünlüğünü koruyamayarak sahadan 2-2 beraberlikle ayrılmıştı.