Türkiye’nin Ülke Puanı Yükseldi

Geçtiğimiz sezonlarda Avrupa organizasyonlarına gönderdiği temsilcilerinin kötü sonuçlar alması nedeniyle UEFA’nın Ülke Puanı Sıralamasında gerileyen ve bu nedenle önümüzdeki sezondan itibaren Şampiyonlar Ligi’ne direkt, UEFA Avrupa Ligi’ne ise herhangi bir takım gönderemeyen Türkiye, bu hafta Fenerbahçe ve Galatasaray’ın aldığı sonuçlar neticesinde puanını yükseltti ve Yunanistan’ı geride bırakarak 15’inci sıraya yükselmeyi başardı.

Türkiye’nin önümüzdeki sezon Konferans Ligi’ne kaç temsilci göndereceği bu sezonu ilk 15’in içinde tamamlayıp tamamlamadığına göre değişiklik gösterecek.

Fenerbahçe ve Galatasaray’dan İyi Haber Geldi

Bu sezon Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray, Trabzonspor ve Sivasspor olmak üzere 5 temsilcisini Avrupa organizasyonlarına gönderen Türkiye, Trabzonspor ve Sivasspor’un ön eleme turlarında elenmesiyle birlikte 3 temsilciyle grup aşamasında boy göstermişti.

En yüksek katsayı ile puan alınan Şampiyonlar Ligi’ne giden temsilcimiz Beşiktaş, tüm maçlarını kaybederek hem kendisi hem de ülkemiz için büyük bir fırsatı teperken, Fenerbahçe de grup aşamasından yükselemese de Konferans Ligi’ne gitmeyi garantilemesi ve grup aşamasında aldığı sonuçlarla birlikte ülke puanına katkıda bulunmayı başardı. Ancak kuşkusuz bu sezonun Türkiye adına en çok öne çıkan takımı Galatasaray’dı.

Bundan tam 21 sene önce kazandığı ve daha sonra kimsenin yakalayamadığı bir başarıyla tarihe geçtiği UEFA Avrupa Ligi’nde Lazio, Marsilya ve Spartak Moskova ile aynı grupta mücadele eden temsilcimiz, 6 maçın tamamından puan veya puanlar almayı başararak hem namağlup gruptan çıkma başarısı gösterdi hem de ülke puanına büyük katkı sundu.

Sarı Kırmızılılar, 9 Aralık Perşembe günü oynadığı Lazio maçından 0-0 berabere ayrılarak kendisine grup liderliği için lazım olan 1 puanı almayı başardı ve son 16 turuna adını direkt yazdıran ekiplerden birisi oldu.

Fatih Terim’in Hedefi Büyük

Galatasaraylı oyuncular kendi kulüpleri ve ülkemiz adına büyük bir başarı gösterdiği grup aşamasından sonra artık son 16 turuna direkt katılmanın mutluluğunu yaşıyorlar. Galatasaray’ın bu kupayı kazanma başarısı gösterdiği 2000 senesinde birçok oyuncu belki daha yeni yürümeye başlarken, takımın o zaman da başında olan Fatih Terim’in hedefi bu başarının çok daha ileriye gitmesi.

Efsanevi teknik direktör, 9 Aralık Perşembe günü Roma’da oynanan ve 0-0 biten Lazio maçından sonra yaptığı basın toplantısında gruptan direkt çıkmanın kendileri için anlamını ifade ederken, bir yandan da çok önemli bir detayın altını çizdi.

Son 16 turuna direkt olarak katılmanın bir yandan da Final aşamasına 5 maç oynamak anlamına geldiğini belirten tecrübeli teknik direktör, bu ihtimale inandıklarını ve önlerinde bir engel olmadığını düşündüğünü sözlerine ekleyerek başta Sarı Kırmızılı taraftarlar olmak üzere ülkemizde futbolla ilgilenen herkesi heyecanlandırdı.

Galatasaray’ın Avrupa arenasında gösterdiği bu inanç ve başarıyla birlikte, Fenerbahçe de bu sezon ilk kez düzenlenen ve birçoğu kendisinden daha güçsüz Konferans Ligi’nde devam edeceği yolda göstereceği başarılarla birlikte iki büyük takım hem ülkemizi hem de kendisini destekleyen taraftarları mutluluğa boğabilir.