Türkiye’nin Uluslar Ligi’ndeki Rakipleri Belli Oldu

UEFA Uluslar Ligi’nde A Milli futbol takımımızın rakipleri belli oldu. Daha önce UEFA Uluslar B ligi klasmanının 3.Grubunda mücadele eden ve Grubu son sırada tamamlayarak bir alt klasmana düşen Kırmızı beyazlı ekip, gerçekleşen kura çekimi sonrasında UEFA Uluslar C Ligi klasmanının 1.GrubundaLüksemburg, Litvanya ve Faroe Adaları ile mücadelede edecek.

Grup aşaması 2 Haziran ile 27 Eylül 2022 arasında 6 karşılaşma ile sona erecek.

Millilerin Rakipleri Lüksemburg, Litvanya ve Faroe Adaları

Son olarak Dünya Kupası elemeleri play off turunda Portekiz ile eşleşen A Milli Futbol takımı, UEFA uluslar C Ligi klasmanındaki rakipleri belli oldu. Geçtiğimiz günlerde yapılan kura çekiminde Ay yıldızlı ekip, Uluslar C ligi 1.Grubunda Litvanya, Lüksemburg ve Faroe Adaları ile eşleşti.

Uluslar Ligi’ndeki karşılaşmalar 2 Haziran tarihinde başlarken, 27 Eylül 2022 tarihinde grup aşaması tamamlanacak. UEFA, Euro 2024’e katılım sağlayacak takımlar için Uluslar Ligi prosedürünü haziran ayında açıklayacak.A Milli futbol Takımımız daha önce Uluslar B Ligi klasmanında grubunu 4.sırada tamamladı ve bir alt klasmana düşmüştü.

UEFA Uluslar Ligi’nde Diğer Eşleşmeler

A Ligi

1.Grup: Fransa, Danimarka, Hırvatistan, Avusturya
2.Grup: İspanya, Portekiz, İsviçre, Çekya
3.Grup: İtalya, Almanya, İngiltere, Macaristan
4.Grup: Belçika, Hollanda, Polonya, Galler

B Ligi

1.Grup: Ukrayna, İskoçya, İrlanda Cumhuriyeti, Ermenistan
2.Grup: İzlanda, Rusya, İsrail, Arnavutluk
3.Grup: Bosna Hersek, Finlandiya, Romanya, Karadağ
4.Grup: İsveç, Norveç, Sırbistan, Slovenya

C Ligi

1.Grup: Türkiye, Lüksemburg, Litvanya, Faroe Adaları
2.Grup: Kuzey İrlanda, Yunanistan, Kosova, Kıbrıs Rum Kesimi – Estonya
3.Grup: Slovakya, Belarus, Azerbaycan, Kazakistan-Moldova
4.Grup: Bulgaristan, Kuzey Makedonya, Gürcistan, Cebelitarık

D Ligi

1.Grup: Lihtenştayn, Andorra, Kazakistan – Moldova, Letonya
2.Grup: San Marino, Kıbrıs Rum Kesimi – Estonya, Malta

Millilerin UEFA Uluslar B Ligindeki Performansı

A Milli Futbol takımı 2020-21 sezonunda UEFA uluslar Ligi B klasmanının 3. Grubunda yer aldı. Grupta Macaristan Rusya ve Sırbistan ile eşleşen Ay Yıldızlılar,  oynadığı altı karşılaşmada bir galibiyet, üç beraberlik ve iki mağlubiyet alarak 6 puan elde etti. Üçüncü sırada yer alan Sırbistan ile aynı puanı toplayan kırmızı beyazlı ekip, elde ettiği -2 averaj sebebiyle grubu son sırada tamamlayarak küme düştü. Uluslar B Liginin ilk maçında Macaristan’ı konuk eden milliler sahadan 1-0 mağlup ayrılmıştı.

İkinci karşılaşmada ise Sırbistan deplasmanından golsüz beraberlik ile dönen Ay yıldızlılar, üçüncü karşılaşmada Rusya ile 1-1 berabere kalarak grubun ilk aşamasında 1 puan elde etmişti. Grubun dördüncü karşılaşmasında Sırbistan’a konuk eden Kırmızı beyazlı ekip, gollü geçen mücadelede sahadan 2-2’lik skorla ayrılmıştı. Beşinci karşılaşmada ise Rusya’yı 3-2 mağlup eden Milliler, ulusal ligindeki ilk galibiyetini aldı. Son karşılaşmada ise Macaristan deplasmanında çıkan kırmızı beyazlılar, sahadan 2-0’lık mağlubiyet ile ayrıldı ve C klasmanına düşmüştü.