UEFA AVRUPA SÜPER LİG TAKIMLARINI YARGILAYACAK

UEFA’dan yapılan açıklamaya göre 12 Mayıs’ta açılan soruşturmadaAvrupa Süper Lig’den ayrılmayan Real Madrid, Barcelona ve Juventus’un suçlu bulunduğu belirtildi.

Avrupa Süper Ligi’nin kurucuları arasında yer alan Real Madrid, Barcelona ve Juventus kulüpleri, UEFA’nın yasal yapısını ihlal etmeye teşebbüs etmekten yargılanacak.

NE OLMUŞTU?

İngiltere’nin Arsenal, Manchester United, Chelsea, Liverpool, Manchester City ve Tottenham Hotspur, İtalya’nın Milan, Inter ve Juventus, İspanya’nın Atletico Madrid, Real Madrid ve Barcelona kulüpleri, 19 Nisan gecesi yaptıkları ortak açıklamayla Avrupa Süper Ligi’ni kurduklarını duyurmuş ve 2021-22 sezonundan itibaren adı açıklanmayan 3 kurucu takım ve 5 takımın daha eklenmesiyle toplamda 20 takımdan oluşan Avrupa Süper Ligi’nde mücadele edeceklerini açıklamışlardı.

Bu durum, UEFA, FIFA ve ülke federasyonlarının tepkisini çekmiş, FIFA, Avrupa Süper Ligi’ne katılacak kulüplerin FIFA veya UEFA’nın düzenlediği milli takım organizasyonlarında yer alamayacaüğını açıklamıştı. Ülke federasyonları da yaptıkları açıklamada, bu durumun haksız rekabete yol açacağını ve Avrupa Süper Ligi’ne karşı olduklarını belirtmişlerdi.

Taraftarlarının da yoğun tepkisini çeken kulüpler, Avrupa Süper Ligi konusunda ısrarcı olamadı. İngiltere’nin Manchester City kulübü, 20 Nisan tarihinde yaptığı açıklamada Avrupa Ligi’nden çekilme prosedürlerini başlattığını duyurdu.

UEFA başkanı Aleksander Ceferin, bu kulüpleri Avrupa futbol ailesine geri çağıran ve sonuçlarının kötü olacağını belirten bir açıklama yaptı. İngiltere’nin Manchester United, Liverpool, Arsenal veTottenham Hotspur kulüpleri ise Manchester City gibi 20 Nisan’da ligden çekildiklerini duyurdu.

21 Nisan tarihinde ise İspanya’nın Atletico Madrid ve İngiltere’nin Chelsea kulüpleri organizasyondan çekildiklerini açıkladılar.

MESELA PARA MI?

İspanya’nın Real Madrid ve Barcelona kulüpleri ile İtalya’nın Juventus kulübü, Avrupa Süper Ligi’ne halen üye. Bu kulüplerin organizasyondan çekilmemelerinin sebebinin Avrupa Süper Ligi’nde dağıtılacak para ödülü olduğu söyleniyor.

19 Nisan tarihinde Avrupa Süper Ligi ve Real Madrid kulübü başkanı Florentino Perez’in yaptığı açıklamaya göre organizasyona katılan kulüplere ilk sezon için toplam 3.5 milyar euroluk bir ödeme yapılacağını açıklamıştı.

KAMUOYU VE TARAFTAR TEPKİLİ

Avrupa Süper Ligi, kamuoyu ve kulüp taraftarlarının sert tepkisiyle karşılaştı. İngiltere Premier Ligi ekipleri, maçlara futbol taraftarlarındır yazılı t-shirtlerle çıkıp spordaki rekabetin yok edilmesine tepki gösterdi.

UEFA’nın kararı merakla bekleniyor.