UEFA HAKEMİNİN “NEGRO” SÖYLEMİ GÜNDEME OTURDU

Dün akşam Türkiye saati ile 23.00’te oynanması gereken UEFA Avrupa Şampiyonlar Ligi PSG – Başakşehir maçı, maçın hakemi Sebastian Coltescu’nun temsilcimiz Başahşehir’in yardımcı antrenörü Pierre Webo’ya karşı ırkçı söylemlerde bulunmasıyla ertelendi.

Pierre Webo’yu tarif etmek için Negro kelimesini kullanan 4. hakem Sebastian Coltescu’nun bu sözünün ardından adeta yer yerinden oynadı. Pierre Webo yüzyıllardır bitmek bilmeyen ve insanları bölüştüren bu sözü duyunca hakeme tepkisini göstermekte gecikmedi.

Pierre Webo verdiği tepki karşısında hakemden kırmızı kart yiyince olaylar daha da büyüdü ve işin içinen çıkılmaz bir hal oldu. Başakşehir ekibi tepkilerini gösterdikten sonra olayı protesto etmek amacıyla soyunma odasına çekildi. Rakibi PSG’de yaşanan bur ırkçı olayın yanından yer almadı, karşısında yer aldı. Rakibi gibi PSG’de soyunma odasının yolunu tuttu.

HAKEM DEĞİŞMEZSE MAÇA ÇIKMAYIZ

Başakşehir ekibi ve yöneticileri bu ırkçı tutum karşısında sakinliklerini özenle korudu. Soyunma odasına geçtiklerinde de UEFA‘dan tek bir istekleri vardı. 4. hakem Sebastian Cultescu’nun en acilinden maçtan alınıp yerine başka birinin görevlendirilmesi. UEFA yetkilileri ırkçı davranışa ve söyleme karşı olduklarını belli eden tüm paylaşımları ve açıklamaları yaparken aynı zamanda da 4. hakemi de değiştirdi.

Bu sefer temsilcimiz Başakşehir maça devam etmeyeceklerini açıklayarak sahayı terk edip kaldıkları otele geçtiler. Dün akşamdan beri gündemden düşmen bu olaya protestolar, tepkiler ve Pierre Webo‘ya destekler çığ gibi büyüdü. Tüm futbol kulüpleri, devlet insanları, kamu kuruluşları, siyasi kişiler, oyuncular, sanatçılar, şarkıcılar ve tüm dünya bu konuda hakkında düşüncelerini, fikirlerini belli ettiler.

HAKEM HAKKINDA SORUŞTURMA

UEFA kendi atadığı hakem Sebastian Cultescu maç kapsamında açığa aldı ve sonrasında da tüm gerekli işlemlerin başlatılacağını belirtti. Buna ek olarak da Rumen asıllı hakemin bağlı olduğu Romanya Futbol Federasyonu’da UEFA’nın açıklamaları ve kararından sonra gerekli işlemleri başlatacağını, ırkçılığa karşı olduklarını belirten açıklamalarda bulundu.

MAÇIN YENİ HAKEM HEYETİ

Dün akşam kaosun hakim olduğu maç bugün tekrar oynanacak. UEFA maçın daha rahat ve dünden bağımsız bir şekilde oynanması için tüm hakem heyetini değiştirdi. Böylece her iki takım içinde daha nötr bir ortam olulaşacak ve akıllarda soru işareti kalmadan maç oynanıp devam edecek.

Dün akşam maçın 14. dakikasında kalınmıştı bugün de yeni atanan Hollandalı hakem Danny Makkelie maçı başlatacak olan ilk düdüğü çalacak. Danny Makkelie’nin yardımcı hakemleri ise; Hollanda’dan Mario Diks ve Polonya’dan Marcin Boniek olurken maçın 4. hakemliğini de Polonya’dan Bartosz Frankowski üstlenecek.