UEFA İSTANBULA GELİYOR

UEFA 2024 yılından itibaren yürürlüğe koymayı planladığı Süper Şampiyonlar Ligi için, İstanbul’da projeyi anlatmaya gelecek.

Avrupa futbolunun patronu 2 temsilcisini göndererek Türkiye Futbol Federasyonu’nun Riva’daki merkezinde, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, Kulüpler Birliği Başkanı Ahmet Nur Çebi ve idare kuruluna 2024 yılından itibaren yürürlüğe koymayı planladığı yeni sistemi anlatacak.

SÜPER LİG İÇİN ÖNEMLİ

UEFA, Süper Lig takımları için İstanbul’a çıkarma yapıyor. Avrupa futbolunun patronu, 2024 yılından itibaren uygulamayı düşündüğü Avrupa Kulüp Müsabakaları için Kulüpler Birliği’ne bilgilendirme yapacak. TFF’nin Riva’daki merkezinde gerçekleştirilecek toplantı, yarın saat 14.00’te başlayacak.

Kulüpler Birliği Başkanı Ahmet Nur Çebi ve idare kurulunun bu toplantıya katılmasını isteyen TFF Başkanı Nihat Özdemir, Türk futbolunun geleceği için bu mühim bir toplantı olduğunu, UEFA adına Riva’daki buluşmaya UEFA Ulusal Federasyonlar Direktörü Zoran Lakovic ve UEFA Kulüp Müsabakaları yöneticisi Stephane Anselmo katılacağını, İki mühim isim, Kulüpler Birliği’ne yeni yapıyı anlatacağını ve Toplantıya Özdemir ile idare kurulu üyelerinin de katılacağını belirtti.

YENİ FORMAT

Futbolda yeni atılımlar yapmak isteyen UEFA Başkanı Aleksander Ceferin ve ekibi, bir süredir bu yeni sistem üstünde emekler yapıyor. Şampiyonlar Ligi’ni maddi ve tinsel olarak daha cazip hale getirmeyi hedefleyen UEFA, federasyonlardan liglerin kısalmasını istiyor.

Böylece daha oldukça maç ve para formülünü planlayan UEFA, liglerin 18 yahut 16 takımlı olmasını istek ediyor. UEFA, 2024 sonrası için organize ettiği planları hayata koymak için de ülke federasyonları ile bir süredir bire bir görüşmeler yapıyor ve futbolun patronu FIFA’nın da desteğini almış durumda.

Yeni format için kulüplerin kapısını da çalan UEFA, bilhassa Barcelona, Real Madrid ve Juventus’u bu organizasyonda görmek istiyor. Ayak bastı parası için konuşulan sayı 300 milyon Euro. Adı ise Süper Şampiyonlar Ligi olacağı tahmin ediliyor.

2 Temsilci İstanbula gelecek ve Türkiye Futbol Federasyonu’nun Riva’daki merkezinde, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, Kulüpler Birliği Başkanı Ahmet Nur Çebi ve idare kuruluna 2024 yılından itibaren yürürlüğe koymayı planladığı yeni sistemi anlatacak.