UEFA Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi’nin Finallerin Oynanacağı Şehirleri Açıkladı

UEFA tarafından önümüzdeki yıllarda Şampiyonlar Ligi’ne ve Avrupa Ligi’ne final maçlarından ev sahipliği yapacak ülkeler belirlendi. Hatırlanacağı üzere Türkiye, normal şamrtlar altında 2021 yılında Şampiyonlar Ligi finaline ev sahipliği yapacaktı.

Fakat yeni tip koronavirüs tecbirleri kapsamında Türkiye’nin ev sahipliği hakkı Porto’ya verildi.UEFA’nın açıkladığı son karara göre ise Türkiye, 2023 yılında Şampiyonlar Ligi finaline ev sahipliği yapacak. Öte yandan Şampiyonlar Ligi finallerine 2022 yılında Rusya’nın Saint Petersburg, 2024 yılında İngiltere’nin Londra ve 2025 yılında Almanya’nın Münih şehirlerinin ev sahipliği yapacağı açıklandı.

Avrupa Ligi finallerine ise 2022 yılında İspanya’nın Sevilla, 2023 yılında Macaristan’ın Budapeşte, 2024 yılında İrlanda’nın Dublin ve 2025 yılında İspanya’nın Bilbao şehirlerinin ev sahipliği yapacağı belirtildi. Bunlara ek olarak 2021 – 2022 ve 2022 – 2023 sezonlarında hem Şampiyonlar Ligi hem Avrupa Ligi hem de ilk kez düzenlenecek olan Konferans Ligi için yapılacak olan grup kura çekimleri Türkiye’de İstanbul’da gerçekleştirilecek.

Türkiye Futbol Federasyonu’nundan Açıklama

Türkiye Futbol Federasyonu, UEFA Yöneti Kurulu’nun almış olduğu kararı kendi resmi internet sitesinden yayınladı. Cumhuriyetimizin 100. yılı kapsamında 2023 yılında Şampiyonlar Ligi final maçının Atatürk Olimpiyat Stadyumu’nda oynanacağını ifade eden Türkiye Futbol Federasyonu, daha önce 2020 ve 2021 yıllarında oynanması planlanan Şampiyonlar Ligi finallerinin yeni tip koronavirüs pandemisi sebebiyle oynanamadığı bir kez daha belirtti.

Türkiye Futbol Federasyonu ayrıca, UEFA Yönetim Kurulu’nun aldığı karar neticesinde hem Şampiyonlar Ligi hem Avrupa Ligi hem de ilk kez düzenlenecek olan Konferans Ligi için yapılacak olan grup kura çekimleri ile sezon başında düzenlenecek olan gala etkinliklerinin de Türkiye’nin İstanbul şehrinde yapılacağını ifade etti.

Türkiye’nin Güveni Arttı

Geçtiğimiz günlerde UEFA Yönetim Kurulu’nun almış olduğu kararlar neticesinde Avrupa kulüpler düzeyindeki en önemli turnuvaların (Şampiyonlar Ligi ve buna bağlı olarak sezon öncesi gala ödül etkinleri) Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılında Türkiye’de gerçekleştirilmesine karar verilmesi hem ülkemiz için gurur kaynadığı oldu hem de Türkiye’ye duyulan güvenin artmasına sebep oldu.