UEFA’DAN 36 TAKIMLI ŞAMPİYONLAR LİGİ FORMATI

UEFA’DAN 36 TAKIMLI ŞAMPİYONLAR LİGİ FORMATI

21 Nisan 2021 Kapalı Yazar: SporTakvimiGuncel

This content has been archived. It may no longer be relevant

UEFA Yönetim Kurulu, Avrupa Süper Ligi’nin kurulduğunun duyurulmasından sonra, 2024–2025 sezonundan itibaren uygulanmaya başlanacak 36 takımlı Şampiyonlar Ligi formatını resmen açıkladı.

UEFA İcra Kurulu, Avrupa’nın 12 dev takımının Avrupa Süper Ligi’ni oluşturduğunu duyurmasının ardından bir toplantı gerçekleştirdi. UEFA Yönetim Kurulu, toplantı sonrasında 2024–2025 sezonundan itibaren geçerli olacak olan 36 takımlı yeni Şampiyonlar Ligi formatını kabul ettiğini duyurdu. Söz konusu bu formata göre ligdeki 36 takım, UEFA’daki sıralamasına göre 4 farklı gruba ayrılacak.

Bu gruplarda yer alan 36 takımın 2’si ise Wild Card yöntemiyle belirlenecek. Bu 2 takım, yer aldığı ligde Şampiyonlar Ligi’ne katılmaya hak kazanamamış ancak organizasyonda başarılı olmuş olan takımlar arasından seçilerek Wild Card yönteminden yararlanacak. Ayrıca açıklanan bu yeni formatta grup aşamaları kaldırılacak ve takımlar değişik başarı seviyelerindeki 10 rakiple mücadele edecek.

Şampiyonlar Ligi’nin ilk aşamasında, her takım 5 iç saha ve 5 deplasman maçı olmak üzere toplamda 10 karşılaşmaya çıkacak. Bu 10 karşılaşmanın sonunda, bir lig tablosu oluşacak ve ilk 8 sırada yer alan takımlar doğrudan üst tura çıkmaya hak kazanacak.

Diğer 8 takım ise play-off maçlarına kalacak ve galip olanlar ikinci tura geçebilecek. Play-off maçlarına kalan ve mağlup olarak elenen takımlar da UEFA Avrupa Ligi’nde mücadele etmeye devam edecek. Son 16 eşleşmelerinden sonra ise Şampiyonlar Ligi’nin klasik formatı devam ettirilecek.

NEREDEN GELDİKLERİNİ HATIRLAMALARI GEREK

Öte yandan Avrupa Süper Ligi girişimi sonrası, UEFA Başkanı Aleksander Ceferin bazı açıklamalarda bulundu. Ceferin, bugün büyük ve dokunulmaz olduklarını düşünen kulüplerin nereden geldiklerini hatırlamaları gerektiğini ve bu takımlar bugün Avrupa’nın dev kulüpleri olarak anılıyorlarsa bunu kısmen de olsa UEFA’ya borçlu olduklarını dile getirdi.

Ceferin ayrıca bencilliğin dayanışmanın yerini aldığını, paranın şöhretten daha önemli hale geldiğini, açgözlülüğün sadakatten daha önemli olmaya başladığını, taraftarların bazıları tarafından sadece tüketici ve müşteri olarak görüldüğünü ancak futbolun herkese ait olduğunu ifade etti.

FUTBOL ÖNGÖRÜLEMEZ

UEFA Başkanı Aleksander Ceferin, açıklamalarında pek çok konuya daha değindi. Ceferin, bugünkü büyük kulüplerin geçmişte büyük kulüp olmadığını, gelecekte de büyük kulüp olacaklarının garantisinin olmadığını, futbolun dinamik ve öngörülemez olduğunu, onu harika yapanın da bu özelliği olduğunu, bu kargaşanın onları daha güçlü yapacağını ve hep birlikte bu duruma çözüm bulacaklarını belirtti. Ceferin ayrıca UEFA’nın Atalanta, Dinamo Zagreb, Rangers ve Galatasaray’a ihtiyacı olduğunu, herkesin bir şansı olduğunu bilmemiz gerektiğini ve hayallerin canlı tutulması gerektiğini dile getirdi.