UEFA’dan Belçika’ya Cevap

UEFA’dan Belçika’ya Cevap

9 Nisan 2020 Kapalı Yazar: MedyaSpor

This content has been archived. It may no longer be relevant

2019 yılında Çin’de Wuhan kentinde ortaya çıkan corona virüsünün Çin’den dünyanın tümüne yayılması ve yayılma hızının durdurulamaması 100 bine yakın can kaybına neden oluyor. Corona virüsü ile mücadele eden ülkelerin spor alanında aldığı önlemlerden biri de lig maçlarının ertelenmesiydi. Covid- 19’un yayılmasının önlenmesi için lig maçlarını erteleyen ülkelerden biri de Belçika’ydı.

Virüs ile mücadele kapsamında lig maçlarını erteleyen Belçika son aldığı bir kararla sezonunu iptal etti ve ligi kaldığı yerde tescil etme kararı aldı. Belçika ligi corona virüsü salgını yayılmadan kalan yerde tescil etti ve Club Brugge takımı da Belçika liginin şampiyonu oldu. Belçika’nın aldığı bu karar UEFA tarafından tepki ile karşılandı.

‘’Sezon Sahada Bitirilecek’’

UEFA, Belçika’nın bu kararı alabilmesi için UEFA’nın 15 Nisan’da vereceği nihai kararı beklemesi gerektiğini açıkladı. UEFA Belçika’nın ligi bitirme kararında ısrar etmesi halinde gelecek sezonda Avrupa Kupa maçlarında Belçika’nın katılmasına müsaade edilmeyeceğini belitti.

UEFA Başkanı Aleksander Ceferin lig maçları ertelense de lig ve kupanın sahada bitirileceğini Belçika’nın aldığı karar ile ilgili olarak da Belçika Futbol Federasyonu ile görüşme yapılacağını ifade etti.