Şampiyonlar Ligi

UEFA’dan ‘’İstanbul 20’’ Topu

UEFA aldığı bir kararla Şampiyonlar Ligi son 16 Tur ve sonra oynanacak maçlarda’’ İstanbul 20’’ temalı topları kullanacak. Şampiyonlar Liginin final maçı 30 Mayıs’ta İstanbul Olimpiyat Stadında oynanacak. UEFA’nın aldığı karar göre Şampiyonlar Ligindeki son 16 turun maçlarından İstanbul’da oynanacak final maçına kadar maçlar İstanbul temalı toplar ile oynanacak.

İstanbul’u Anlatan Top

‘’İstanbul 20’’ adı verilen top Adidas tarafından üretiliyor ve topun tasarımı İstanbul esintilerini taşıyan bir tasarım oluyor. Topun çiziminde doğu ile batının birleşim yeri olan aynı zamanda Avrupa kıtası ile Asya kıtasını birleştiren şehir olan İstanbul’un bu farklılığı ve önemi anlatılmıştır. ‘’ İstanbul 20’’ Topunun üzerindeki beyaz yıldızlar İstanbul’un eşsiz tarih ve sanat kültürünü yansıtmakta ve bu yıldızlar şehrin kontrast haritasıyla tamamlanmaktadır. Toptaki tasarımın merkezini İstanbul Boğazı oluşturmakta ve toptaki mor renk paleti İstanbul’da batan güneşin renklerinden ilham alınarak yapılmıştır.

‘’İstanbul 20’’ topu görsel tasarımının yanında kullanım performansında da üst seviye olarak tasarlanmıştır. Tamamen dikişsiz dış yapısı olan top tam kontrol sağlayan ve rahat kavranabilen bir tasarımla üretilmiştir.