UEFA’NIN TAHTI SALLANIYOR

Dün gece Avrupa Süper Ligi oluşumunun duyurusunu ve haberini yapan 12 Avrupa’nın önemli takımı bu yeni oluşum ve format detayları hakkında bir bildiri yayımladılar. Arsenal, Manchester United, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Tottenham Hotspur, Milan, Inter, Juventus, Atletico Madrid, Barcelona ve Real Madrid Avrupa Süper Ligi oluşumunun kurucu üyesi olan 12 takım.

Bu Avrupa Süper Ligi oluşumuna UEFA başta olmak üzere İngiltere Premier Lig, La Liga, Italia Serie A, Türkiye Futbol Federasyonu, Fransa Futbol Federasyonu gibi kuruluşlar bu yeni oluşuma karşı olduklarını ve katılan takımlara yaptırım uygulayacaklarını açıkladılar.

KULÜPLERE TOPLAM 3,5 MİLYAR EURO ÖDENECEK

Avrupa Süper Ligi’nin kuruluş açıklamasında; kurucu kulüplerin, Avrupa’daki karşılaşmaların kalitesini ve yoğunluğunu geliştirmeyi ve en iyi kulüplerle o kulüplerin oyuncularının düzenli olarak rekabet etmelerini sağlayan bir format oluşturmayı amaçladıkları belirtildi. Ayrıca bu lige dâhil olan kulüplere toplamda 3,5 milyon Euro ödeme yapılacağı da ifade edildi.

FLORENTİNO PEREZ DE AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Avrupa Süper Ligi’nin Başkanı olarak seçilen Florentino Perez, UEFA ve FIFA’nın olası yaptırımları konusunu değerlendirdi. Perez, Avrupa Süper Ligi’nin futbolu hak ettiği yere taşıyacağını, futbolun 4 milyar seyircisi olduğunu, bu insanların ihtiyaçlarını karşılamanın ve futbolu hak ettiği yere taşımanın büyük kulüplerin sorumluluğunda olduğunu ve eğer bu turnuvada forma giyen oyuncuların Dünya Kupası’nda oynamasına izin verilmezse kendi Dünya Kupası turnuvalarını oluşturacaklarını dile getirdi.

Tüm bu açıklamaların ve durumun karşısında olan UEFA Başkanı Aleksander Ceferin Avrupa Süper Ligi’ne katılan futbolcuların Dünya Kupası ve Avrupa Şampiyonası gibi tüm dünyanın merakla ve heyecanla beklediği maçlara katılamayacaklarını aynı zamanda da o oyuncuların milli maç bünyesini de alınamayacaklarını belirttiler.

Dün gece itibari ile futbol dünyasında kartlar yeniden dağıltıldı. UEFA’nın açıklamlarını destekleyen ve bu yeni oluşum Avrupa Süper Ligi’ni kabul etmeyen takımlar bir bir belli oluyor. Tüm futbol dünyasını ikiye ayıran bu yeni oluşum kararı ile dünyadaki diğer takımların ve futbolcuların durumu ne olacak nasıl bir yol izleyecekler bunu zamanla öğreneceğiz. Bu konu hakkında da her açıklama ve her durum artık herkesin dikkatini çekecek.