covid 19

UEFA’nın Tavsiye Kararı

Corona virüsü covid 19 sebebiyle Türkiye ve birçok ülkede lig maçları ertelenmiş ve lig maçlarının başlama zamanı olarak bir tarih verilmemişti. Corona virüsünün yayılmasının durdurulamaması ve her gün binlerce kişinin hayatını kaybetmesi ile virüs riskinin hala devam ediyor olması ülkelerdeki liglerin nasıl tamamlanacağı sorusunu akla getirdi.

Türkiye Futbol Federasyonu ve corona virüsü ile mücadele eden ülkelerdeki Futbol Federasyonları liglerin başlaması ile ilgili olarak UEFA’nın bugün yapacağı toplantı kararını bekliyorlardı. UEFA, 55 üye ülkenin temsilcisi ile telekonferans yöntemiyle bir toplantı yaptı ve tavsiye niteliğinde bir karar aldı.

‘’Lig İptali En Son Seçenek’’

UEFA corona virüsü sebebiyle ertelenen liglerin sahada oynanarak tamamlanmasını isterken bu kararın bir tavsiye karar olduğunu da belirtti. UEFA ligleri sezon iptali ile bitirmek isteyen ülkelerin bu kararlarının başvurulacak en son seçenek olduğunu ifade etti.

Türkiye Futbol Federasyonu geçen hafta yaptığı açıklamada Süper Lig başta olmak üzere lig maçlarının haziran ayından önce başlamasının virüs riski bakımından mümkün olmadığını ifade etmişti. TFF her zaman önceliğin insan sağlığı olduğunu vurgulayarak mayıs ayı sonunda toplantı yaparak haziran ayında ligin başlanması ve tamamlanması ile ilgili karar vereceklerini belirtmişti.