VİLLARREAL UEFA KUPASINI MÜZESİNE GÖTÜRDÜ

İspanya’nın köklü Kulübü Villarreal UEFA Avrupa Ligi’nin finalinden İngiliz devi Manchester United normal süresi 1-1 beraberlik ile sonuçlanan karşılaşmada penaltı vuruşlarında 10/11 mağlup ederek UEFA Avrupa Ligi kupasının tarihinin ilk defa Müzesi’ne götürmeyi başardı.

KARŞILAŞMADAN ÖNEMLİ DETAYLAR

Premier Lig temsilcisi Manchester United karşılaşmada hızlı bir başlangıç yapmasına rağmen İspanyol Villarreal mücadelenin 29 dakikasında Gerard Moreno tarafından ağlara gönderilen top ile karşılaşmada 1-0 öne geçti. Kullanılan duran toptan ceza sahası içerisine gelen ortada meşin yuvarlağı iyi takip eden golcü futbolcu Moreno topu ağlarla buluşturdu ve takımı Villarreal’i mücadelede 1-0 öne geçirdi. 

29 yaşındaki tecrübeli futbolcu 2020-2021 sezonundaki 30 golünü kaydederken bu göllerin 23’ü ne La Liga Santander kapsamında 7’sini ise UEFA Avrupa Ligi kapsamında kaydetti. Tecrübeli futbolcu ağlarla buluşturdu 30 gol ile Villarreal tarihindeki ilk 34 barajını Aşan futbolcu olmayı başardı.  Mücadelede ilk devre İspanyol temsilcisinin üstünlüğü ile sona ererken karşılaşmada dakikalar 55’e gösterdiğinde Manchester United tecrübeli golcüsü Edison Cavani sahneye çıktı ve karşılaşmada durumu 1-1 e getirdi.

Uruguaylı futbolcu gelişen hücumda İspanyol temsilcisinin file bekçisi ile karşı karşıya kalmasının ardından düzgün bir vuruş yaparak topu filelerle buluşturdu.  Beni Unutma futbolcu UEFA Avrupa Ligi finalinde ağlarla buluştu olmuş olduğu bu kol ile Avrupa Ligi finalinde asmayı Başaran en yaşlı futbolcu ünvanını kazandı.

Mücadelede Uzatma dakikalarında da eşitlik bozulma yayınca seri penaltı atışlarına geçildi ve penaltı atışları sonrası Manchester United kalecisi De Gea’nın penaltıyı kaçırması sonrası Villarreal kupayı müzesine götürmeyi başardı ve tarihindeki en büyük başarıyı elde etti.

EMERY TARİH YAZDI

İspanyol temsilcisi Villarreal teknik direktörlük koltuğunda oturan tecrübeli isim Unai Emery futbol tarihine adını altın harflerle yazdırmayı başardı.  Teknik direktörlük kariyerinde UEFA Avrupa Ligi kupasını 4 kez kazanma başarısı gösteren Hoca UEFA Avrupa Ligi Kupası’nı en çok kazanan teknik direktör ünvanını almayı başardı. Unai Emery daha önce UEFA Avrupa Ligi kupasını art arda 3 sezon 2014-2015 ve 2016 sezonlarında ir başka İspanyol temsilcisi olan Sevilla teknik direktörlük koltuğunda otururken almıştı.