Vitor Pereira Zor Bir Eşikte

Fenerbahçe’de ikinci kez takımın başına getirilen, radikal ve özgüvenli tercihleriyle takdir toplayan VitorPereira adına rüzgar tersine dönmüşe benziyor. Ligin 8. Haftasını lider olarak kapatmayı başaran Fenerbahçe, 10. Hafta sonunda ise lider Trabzonspor’un 5 puan gerisinde kaldı ve dördüncü sıraya kadar geriledi.

Önce Trabzonspor yenilgisi, sonrasında UEFA Avrupa Ligi grup karşılaşmasında Antwerp karşısında oynanan kötü oyun ve alınan beraberlikle eleştirilmeye başlanan Vitor Pereira, iç sahada oynanan Alanyaspor maçında alınan mağlubiyetle birlikte eleştiri oklarının hedefi oldu.

Portekizli teknik adamı ve öğrencilerini, önümüzdeki 2 haftalık süreçte oldukça önemli maçlar bekliyor. Bu maçlardan alınan olumlu sonuçlar Fenerbahçe’yi tekrar toparlama imkânına sahip ancak aksi bir durum yaşanırsa Pereira-Fenerbahçe birlikteliği erken son bulabilir.

Fenerbahçe’de Yaşanan Kriz

Sezona üçlü savunma formatıyla başlayan ve bu sayede savunmasını oldukça güçlendiren Fenerbahçe’de aslında sezona moralli başlanmıştı. Ancak üst üste alınan kötü sonuçlar takımın defolarının görülmesine ve ciddi biçimde destek gösterilen üçlü savunma formatının eleştirilmesine sebep oldu.

Sezon başından beri hücum aksiyonlarında yaratıcılık ve bitiricilik eksikliği yaşayan Fenerbahçe’de bu sorunlara savunma performansının da düşmesi eklenince Sarı Lacivertliler kritik maçlardan puan kayıplarıyla ayrılmak zorunda kaldı ve kan kaybetti.

Trabzonspor maçında hakem Ali Şansalan’ın verdiği kararlar nedeniyle yenildiklerini ve liderliğin gittiğini düşündükleri için yüksek bir tansiyona sahip olan Fenerbahçe camiası, Antwerp maçında gösterilen kötü performans ve alınan beraberlik sonrası Vitor Pereira’yı iyiden iyiye sorgulamaya başlamıştı.

Ligin 10. Haftasında oynanan Alanyaspor maçında alınan mağlubiyet ise tüm bu olaylara tuz biber oldu ve VitorPereira ile yönetime sert tepkiler gelmeye başladı. Sezonun daha 10. Haftasında bir anda krize giren Fenerbahçe’yi iyi sonuçlar gelmezse zor bir süreç bekliyor olabilir.

Sarı Lacivertliler 30 Ekim tarihinde Konyaspor deplasmanında galibiyet aradıktan 4 gün sonra Belçika’da Antwerp’i mağlup etmeye çalışacak. Antwerp maçından 3 gün sonra kendi sahasında Kayserispor’u ağırlayacak olan Fenerbahçe, bu maçla birlikte milli araya girecek. Milli aradan sonra deplasmanda oynanacak Galatasaray derbisi de Sarı Lacivertliler adına kritik bir maç olabilir.

Pereira’nın Israrı Zarar Veriyor

Fenerbahçe teknik direktörü VitorPereira, her ne kadar maçlara değişik 11ler ile çıksa da sistemini değiştirmemek konusunda oldukça ısrarlı davrandı ve bu durum Fenerbahçe adına zafiyet yarattı.

Kulvar değişmeksizin her maçta aynı oyun formatıyla sahaya çıktığı için rakipleri tarafından daha kolay tahlil edilebilen bir takım haline gelen Fenerbahçe’de savunma performansının düşüşü de bu dezavantaja bağlı olarak gelişiyor.

Zaten kısıtlı bir hücum gücü olan ve Mesut Özil’den de verim alamadığı için yaratıcılık konusunda zorlanan Fenerbahçe, kolay bir şekilde analiz edilebilir bir hale geldiği ve alternatif oyunu olmadığı için geriye düştüğü maçlarda oyunu çeviremiyor ve öne geçtiği maçlarda da sorunlar yaşıyor.