Vitor Pereira’nın Karnesi

Süper Lig’in 2021/2022 sezonunda ikinci kez geçtiği Fenerbahçe’nin başında her gün daha fazla tartışmaya ve daha fazla gerginliğe neden olan teknik direktör Vitor Pereira ile yollar resmen ayrıldı.

Hem Süper Lig’de hem de UEFA Avrupa Ligi’nde gelen kötü sonuçlar, takımın gösterdiği performans ve takım içerisinde yaşanan sorunlar Portekizli teknik direktörün sadece 5.5 ay görev yapabilmesine neden olurken, bu 5.5 ay içerisinde Fenerbahçe’nin birçok kırılma yaşadığını da ifade etmek mümkün.

Fenerbahçe’deki Sorunlar Pereira’yı Aştı

2013/2014 sezonundan bu yana şampiyonluğa hasret olan ve her yeni sezona daha ümitli başlamasına rağmen gelen kötü sonuçlarla birlikte bir anda yıkılan bir camia haline gelen Fenerbahçe, Ali Koç’un da başarısız tercihleriyle birlikte resmen teknik direktör mezarlığı haline gelmiş durumda.

Sarı Lacivertli kulübün başına geçtiği 2018 Haziran’ından bu yana 2’si geçici toplam 8 teknik direktörle çalışarak Türkiye standartlarının dahi bir hayli üstüne çıkan Ali Koç, bu nedenle eleştirilmeye devam ederken, sezon başında 2’inci kez Fenerbahçe’nin başına getirilen Vitor Pereira da 5.5 aylık kısa görev süresinde pek çok eleştirinin odağı oldu.

Aslına bakılırsa takımın başına getirildiği dönemden sonraki kısa vadede aldığı başarılı sonuçlarla birlikte taraftarı sevindiren ve 9’uncu haftada oynanan Trabzonspor maçına da lider olarak giden Fenerbahçe’de işlerin zamanla yoluna girebileceğine dair bir algı mevcuttu.

Sarı Lacivertliler, UEFA Avrupa Ligi’ne iyi bir başlangıç yapamadıysa da daha grupta da önlerinde 4 maç vardı ve Süper Lig’deki liderlik konumu ve şampiyonluk ihtimali camia için Avrupa’dan daha önemliydi. Ancak 9’uncu haftada oynanan Trabzonspor maçında yaşanan hakem tartışmaları Fenerbahçe’yi öyle bir çalkaladı ki Sarı Lacivertli camia o tarihten bu yana bir türlü toparlanamadı ve hem Süper Lig hem de UEFA Avrupa Ligi’nde başarısız sonuçlar üst üste geldi.

Geçtiğimiz sezonun son haftalarında teknik direktör olarak getirildiği Fenerbahçe’nin başında iyi bir performans gösteren ancak sezon sonu yolların ayrılmasına dair karar alınan Emre Belözoğlu’nun Başakşehir başında gösterdiği performans da Sarı Lacivertli camianın kimyasını bozdu.

Uzun bir zamandan beri devam eden sorunları kronik hale gelen Fenerbahçe’nin 20 Aralık tarihinde aldığı teknik direktörüyle yolların ayrılması kararı Başkan Ali Koç için çanların çalınmadığı anlamına gelmiyor.

Vitor Pereira’nın Hataları

Vitor Pereira, ilk döneminin son zamanlarında ve sonrasında gösterdiği performansla birlikte kendi futbol kimliğini oluşturmuş veya oluşturmaya çalışan ve bu doğrultuda birçok camiaya ters gelebilecek bir teknik adam. Tercihlerine olan bağlılığı, futbola baktığı pencereye duyduğu tutku gibi meseleler ve bu doğrultuda yüksek kariyerli oyuncularla alakalı tavrı onu ilk döneminde olduğu gibi bu döneminde de camianın antipatik isimlerinden birisi haline getirdi.

Takımın net lideri olmak isteyen ve tüm oyuncularından görev aldıkları her an hazır olmalarını bekleyen bir teknik direktör olarak bu bağlamda bir başka baskın figürle anlaşma konusunda pek de istekli olmayan Pereira, zaten yeni kurulmuş olan bir takımda hiç vazgeçmediği rotasyon nedeniyle de bindiği dalı kesmiş oldu.

Fenerbahçe’de her hafta farklı oyuncular sahaya çıkınca birbirine daha alışkın kadrolardan oluşan rakipler karşısında etkin bir performans göstermek mümkün olmadı ve bu durum alınan sonuçlara ciddi biçimde yansıdı. Ancak bu noktada sorulması gereken temel soru, Ali Koç’un Vitor Pereira’nın kafasındaki fikirlerden en başından bu yana haberdar olup olmadığı olmalı.