covid 19

Wimbledon Tenis Turnuvası’nda Pandemi Deneyimi

Corona virüsü covid 19 durdurulamayan bir hızla Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere dünyadaki çoğu ülkede yayılıyor ve can almaya devam ediyor. 11 Nisan (bugün) itibariyle dünyada corona virüsü sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 100 bini geçti. 2019 yılının son günlerinde Çin’de ortaya çıkan bu virüs Çin’den dünyaya yayıldı ve virüsün aşı ile ilacının olmaması can kayıplarını arttırdı.

Corona virüsü sebebiyle 2020 Tokyo Olimpiyatları başta olmak üzere birçok spor faaliyetleri ve turnuvalar ertelendi. Ülkelerdeki futbol başta olmak üzere bütün spor dallarındaki lig maçları da ertelendi. Haziran ayında İngiltere’de düzenlenecek olan tenisin en büyük turnuvası olan Wimbledon Tenis Turnuvası da 2021 yılına ertelendi. Lig maçlarının ertelenmesi ve olimpiyatlar ile spor turnuvalarının ertelenmesi mali olarak bir krize sebep olsa da Wimbledon Tenis Turnuvası bu zarardan en az etkilenen turnuva oldu.

Küresel Salgına Karşı Sigorta

Wimbledon Tenis Turnuvası corona virüsü kadar küresel salgın ve pandemi düzeyinde olmasa da 2003 yılındaki SARS pandemisi sırasında da aynı durumu yaşamıştı. Wimbledon Tenis Turnuvasını düzenleyen organizatörler SARS pandemi salgını sonrası turnuva doğal afet ve salgın hastalıklara karşı sigortalatmıştı. Organizasyon şirketi bu durumda sigorta şirketine ödedikleri primin karşılığını alarak covid 19’u minimum maddi zararla atlatacak.