Wimbledon’da Kupayı Asleigh Barty Kaldırdı

Dünya bir numarası Asleigh Barty, Çek rakibi Karolina Pliskova’yı üç sette mağlup etmeyi başararak 41 sene sonra Wimbledon kupasını tekrar Avustralya’ya getirdi. 

8 Haziran – 11 Temmuz 2021 tarihleri arasında Birleşik Krallık’ın başkenti Londra’da düzenlenen Wimbledon’da Avustralyalı raket Asleigh Barty, dünya yedi numarası Çek raket Karolina Pliskova’yı yenerek ilk Wimbledon şampiyonluğunu elde etmeyi başardı.

Merkez Kort’ta gerçekleşen karşılaşmada, Çek sporcunun maça iyi başlayamamasından istifade eden Barty, maçı hızlıca 4-0’a taşıdı. Devamında Pliskova’dan sete tutunma hamleleri geldiyse de Avustralyalı sporcu servislerini büyük ölçüde korudu ve ilk seti 6-3’lük bir skorla cebine koydu.

Setlere Denge Geliyor

İkinci sette heyecanını yatıştırmış ve oyununa daha hakim gözüken Pliskova, set boyu dünya bir numarasıyla dengeli ilerledi. Skor tabelası 5-5’i gösterirken Çek raket servis kırmayı başarsa da bir sonraki oyunda Barty de Pliskova’nın servisini kırarak yanıt vermeyi başardı ve 6-6’lık skor sonucu tie-break’e gidildi. Tie-break’te oyuna ağırlığını koyan taraf Çek sporcu oldu ve Pliskova 7-4’le ikinci seti kendi hanesine yazdırdı.

Setler arası beraberliği bozmak için oynanan üçüncü sete iyi başlayan taraf Avustralyalı raket oldu. Hem kendi servis oyunlarını alıp hem de rakibinin servisini kıran Barty, skoru hızlıca 3-0’a getirdi. Pliskova, maçın bu noktasından itibaren kendi servislerine tutunmayı başardı ancak rakibinin servisini kıramadığı için skora denge getiremedi. Avustralyalı Barty güçlü servis oyunuyla skoru 6-3’e getirerek seti ve maçı kazandı.

Avustralyalı İdolünün İzinde

Avustralyalı raket Barty kupa yolunda zorlu bir kura çekmişti. Dördüncü turda bu sezonun Fransa Açık şampiyonu Barbora Krejcikova ile karşı karşıya gelen Barty, rakibini iki sette geçmeyi başarmıştı. Yarı finalde ise üç kez Grand Slam şampiyonu olabilmiş Alman raket Angelique Kerber ile karşılaşmış, onu da üçüncü sete uzamadan mağlup etmişti.

Avustralya’nın son Grand Slam şampiyonluğu 1980 senesinde Evonne Goolagong Cawley’den gelmişti. Dünya bir numarası Barty, idolü olarak gördüğünü belirttiği Goolagong Cawley’nin izinden gidip ülkesinin 41 yıllık kupa hasretini noktalamayı başardı.